Nemecko hlási teplotný rekord. V Česku namerali až +39 °C

19.06.2022 o 19:40 - Veronika Salayová

Záver týždňa sa nesie v poriadne horúcom charaktere počasia. V Nemecku a Česku dokonca dnes vystúpili teploty k rekordným hodnotám. 

Nemecko hlási teplotný rekord.  V Česku namerali až +39 °C
Ilustračné. Foto: unsplash

V nedeľu v oblasti strednej Európy vrcholí prílev horúceho, pôvodom tropického vzduchu z afrického kontinentu. Masa horúceho vzduchu sa postarala o to, že dnešok bol poriadne horúci.

Na Slovensku síce v nedeľu teplotné rekordy nepadali, avšak v susedných Čechách stúpali teploty poriadne vysoko. V Reži pri Prahe-Husinci dnes namerali až +39,0 °C, informuje ČHMÚ.

Touto teplotou bol prekonaný celkový júnový teplotný rekord, ktorý bol zatiaľ na úrovni +38,9 °C. Zo staníc, ktoré merajú viac ako 30 rokov, padol dnes rekord až na 60 staniciach.

Zdroj: ČHMÚ
Nedeľňajšie maximá. Zdroj: ČHMÚ

Dnes bol prekonaný aj teplotný rekord v Prahe-Klementine, kde teplota dnes vystúpila na +36,3 °C a prekonala tak rekord s hodnotou +34,4 °C z roku 2013.

Rekordne horúco aj v Nemecku

Horúca nedeľa lámala teplotné rekordy aj v Nemecku. Mnohé stanice prepisovali rekordy za mesiac jún, avšak na niektorých nemeckých staniciach sa dokonca prepisovali aj celoročné maximá.

Najteplejšie bolo dnes v Cottbuse a Drážďanoch, kde sa teplota vyšplhala až na rekordných +39.2 °C. Najteplejšie bolo na východe a juhu Nemecka. 

Dnešná nedeľa tak bola zatiaľ najteplejším dňom tohto roka v našej oblasti. Avšak už počas pondelka teploty poklesnú v dôsledku prechodu studeného frontu. Viac sa dočítate v našom článku