Nemecko už niekoľko dní sužujú silné búrky

11.09.2021 o 18:01 - Dominik Cenkner

Búrky a výdatný dážď už od štvrtka večera sužujú takmer celé Nemecko. Hasiči v súvislosti s počasím zaznamenali desiatky výjazdov.

Nemecko už niekoľko dní sužujú silné búrky
Ilustračné foto, zdroj: Feuerwehr Bergisch Gladbach

Všetko začalo ešte vo štvrtok, kedy silné búrky udreli v oblasti Severného Porýnia-Vestfálska. Výdatné zrážky tam na viacerých miestach vyvolali bleskové povodne.

Na diaľnici došlo k 33 dopravným nehodám. Tie sa našťastie zaobišli „len“ s poškodenými plechmi.

V meste Bergish Gladbach sa silné zrážky vo štvrtok večer podpísali pod vytopenie viacerých pivníc. Hasiči síce mali plné ruky práce, ale o kritickej situácii nehovorili.

Počasie vyčíňalo aj v piatok

V dôsledku búrky s hustým dažďom v Hamburgu boli v piatok ráno dvaja žeriavnici na čas zatvorení vo svojich kabínach na stavenisku v Hafencity. Podľa prvotných zistení došlo k výpadku elektrického prúdu v dôsledku zásahu bleskom do žeriava.

Jeden z týchto dvoch mužov bol neskôr schopný samostatne zliezť. Druhý sa o to pokúsil tiež, ale v polovici cesty mu musel pomôcť záchranný tím. Hasičom sa ho však podarilo bezpečne zlaniť na zem.

Išlo o správne rozhodnutie, že muži napriek búrke zostali vo svojich žeriavoch. „Každý žeriavový systém má bleskozvod. Bolo by oveľa nebezpečnejšie, keby v čase búrky zostúpili,“ vysvetlil jeden z hasičov.

V centre mesta musela štyroch remeselníkov ošetriť záchranná služba na streche. Podľa všetkého neďaleko nich udrel blesk. Po lekárskej starostlivosti mohli zostať na stavbe.

Počasie potrápilo aj Hamburg, zdroj: ndr.de
Počasie potrápilo aj Hamburg, zdroj: ndr.de

S búrkami musia Nemci počítať dnes aj zajtra

V dôsledku silného dažďa bolo v noci na sobotu v Lüneburgu viac ako 70 hasičských zásahov. Ako oznámili hasiči, ešte večer silné dažďové prehánky spôsobovali škody.

Po silnom daždi zaplavilo ulice v Gottsburene bahno. Hasiči uviedli, že voda s bahnom siahala miestami až po členky.

S dažďom a búrkami musia v Nemecku počítať aj dnes a zajtra. Pomyselné neskoré leto si tam dalo, resp. dá na pár dní pauzu.