Nepodarilo sa vám v pondelok pozorovať nebeské divadlo? Pozrite si najlepšie fotografie

24.12.2020 o 19:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

V pondelok po západe slnka sme na večernej oblohe mohli pozorovať vzácne nebeské divadlo. Išlo o konjunkciu dvoch planét - Jupitera a Saturnu. Úkaz si nenechalo ujsť množstvo ľudí.

Nepodarilo sa vám v pondelok pozorovať nebeské divadlo? Pozrite si najlepšie fotografie
Konjunkcia Jupitera a Saturnu, Foto: Sebastian Voltmer

Žiaľ, nie všetkým sa pošťastilo, aby ho videli. Na vine mohlo byť okrem svetelného smogu aj nepriaznivé počasie. Nad našim územím totiž prevládala zamračená obloha, kde tu dokonca aj s dažďom či prehánkami.

Preto sme sa rozhodli priniesť vám výber niektorých fotografií, ktoré tento úkaz zachytávajú. Pochádzajú nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Všetky ich nájdete v priloženej fotogalérii.

A čo sme vlastne mohli na večernej oblohe pozorovať? Išlo o konjunkciu dvoch planét - Jupitera a Saturnu. Došlo k tomu za podmienok, ktoré sa opakujú len raz za stovky rokov.

V pondelok 21. decembra sa totiž obe planéty priblížili na 6 uhlových minút, čo predstavuje jednu petinu mesačného splnu. Stretnutie tak bolo natoľko tesné, že sa obe planéty zmestili do zorného poľa ďalekohľadu. V jeden moment sme tak mohli sledovať hneď niekoľko objektov - štyri najjasnejšie Jupiterove mesiace, prstence Saturnu a jeho najväčší Mesiac, Titan. Viac si môžete prečítať v tomto článku.

Skôr ako si pozriete spomínané fotografie vám ešte pripomenieme, že konjunkciu môžeme sledovať ešte aj v týchto dňoch. Pochopiteľne však už planéty nebudú tak blízko seba, ako tomu bolo v pondelok.

Najnovšie správy