Nepremeškajte! Dnes bude na oblohe pozorovateľná Vianočná hviezda

21.12.2020 o 14:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Dnes bude na večernej oblohe najlepšie viditeľná tzv. Vianočná hviezda. Nepremeškajte túto príležitosť, lebo najbližšie bude možné tento vzácny úkaz pozorovať až o 60 rokov. 

Nepremeškajte! Dnes bude na oblohe pozorovateľná Vianočná hviezda
Ilustračné. Foto: unsplash

Dnešný zimný slnovrat je obohatený o mimoriadnu udalosť, ktorou je pozorovanie tzv. Vianočnej alebo Betlehemskej hviezdy. V skutočnosti však nepôjde o žiadnu hviezdu, ale o vzácny astronomický úkaz  –  o konjunkciu planét Jupitera a Saturnu.

Tieto dve planéty sa na oblohe „spoja“ do jedného jasného bodu, ktorý bude pre nás pozorovaný aj voľným okom

Aj keď sa konjunkcie Jupitera a Saturna opakujú približne raz za 20 rokov, táto je predsa len výnimočná tým, ako blízko seba sa tieto dve planéty na večernej oblohe ocitnú. Najbližšie k sebe sa dostanú práve dnes okolo 17. hodiny. Na oblohe sa priblížia do blízkosti 6 uhlových minút a po Mesiaci to bude najjasnejší objekt na večernej oblohe.

Zdroj: Wetteronline
Zdroj: Wetteronline

Naposledy takáto konjunkcia nastala v roku 1226, čo je takmer 800 rokov, a opäť sa zopakuje 15. marca 2080.

Pomenovanie Vianočná hviezda dostala nielen preto, že sa objavuje okolo najväčších sviatkov v roku, ale aj preto, že práve konjunkcia Saturnu a Jupitera by podľa viacerých astronómov mohla byť tou povestnou Betlehemskou hviezdou, ktorá zaviedla troch kráľov do Betlehema k postieľke novonarodeného Ježiša. 

Vzácnu Vianočnú hviezdu pozorovali už aj na Slovensku pred pár dňami, ako sa k sebe tieto dve planéty približovali.

Fotograf Jozef Dovičin pozoroval konjukciu Jupitera a Saturnu nad inverznou oblačnosťou v oblasti Kľaku a Veľkej Javoriny. Ako zachytil túto vzácny úkaz, si môžete pozrieť v tomto článku

Počasie na Slovensku však pozorovaniu príliš dnes nepraje. Ideálne by bolo pozorovať túto výnimočnú udalosť z vyššie položených miest na Slovensku. 

Najnovšie správy