Nepremeškajte! Pozícia Merkúra je najlepšia na večerné pozorovanie

21.05.2020 o 14:30 - Slovensko - Veronika Salayová
  • Článok

Milovníci vesmíru sa majú na čo tešiť. Planéta Merkúr je v najlepšej večernej pozícii na pozorovanie v tomto roku.

Nepremeškajte! Pozícia Merkúra je najlepšia na večerné pozorovanie
Zdroj: SAV

Merkúr sa nachádza v najlepšej pozícii na pozorovanie v tomto roku, informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied Monika Hucáková.

Merkúr, ktorý je najmenšou planétou slnečnej sústavy a zo všetkých planét obieha najbližšie k Slnku, je počas svojho obehu dostatočne jasný na to, aby bol viditeľný voľným okom.

Aj napriek tomuto faktu ho podľa slov Jána Svoreňa z Astronomického ústavu SAV väčšina ľudí nikdy nevidela.  

„Traduje sa legenda, podľa ktorej ani Mikuláš Kopernik túto planétu nikdy nevidel. Dôvodom je to, že ako vnútorná planéta, voči Zemi, sa uhlovo nikdy nevzdiali od Slnka viac ako 28 stupňov,“ vysvetlil Svoreň s tým, že aj po západe alebo pred východom Slnka je takmer stále v súmraku na prežiarenej oblohe.

V poslednej dekáde mája však nastanú najlepšie podmienky na pozorovanie tejto planéty. Merkúr dosiahne jasnosť najjasnejších hviezd, teda nultú magnitúdu, a bude zapadať až dve hodiny po západe Slnka.

Sú to najlepšie večerné pozorovacie podmienky v roku 2020. A navyše ho bude možné na oblohe ľahko nájsť, keďže 22. mája po západe Slnka bude Merkúr len 1,2 stupňa vľavo od jasnej Venuše a 24. mája bude v blízkosti aj úzky kosáčik Mesiaca len pár dní po nove, uviedol Svoreň.

Najnovšie správy