Nezvyčajne teplo vo Švédsku. Až tri mestá atakovali +30°C

15.06.2020 o 18:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Zatiaľ čo strednú Európu v posledných dňoch trápi premenlivé počasie s búrkami, severné krajiny si užívajú pekné a pomerne aj teplé počasie. Počas nedele jedno zo švédskych miest takmer dosiahlo teplotu +30°C.

Nezvyčajne teplo vo Švédsku. Až tri mestá atakovali +30°C
Ilustračné. Foto: pixabay.com

Teplo začalo byť už v polovici minulého týždňa, kedy na ruskej stanici Nizhnyaya Pesha namerali teplotu +30,3°C. Na ďalších staniciach, ktoré sú južnejšie, bolo ešte teplejšie, a to až do +32°C.

Teplý vzduch, ktorý prúdil do polárnej oblasti, pochádzal z teplého kontinentálneho Ruska. Teplá vzduchová hmota sa rozšírila na severozápadnom Rusku a teploty dosiahli o ohromujúcich 20°C viac, ako sú priemerné teploty!

Počas víkendu bolo teplo aj v Škandinávii. Vo švédskom meste Boden namerali teplotu +29,8°C. Podobné hodnoty hlásili aj z Alvsbynu či Vidselu, kde teplota vystúpila na +29,1 resp. na 29 stupňa Celzia.

Teplo bolo vo Fínsku aj Nórsku, Foto: severe-weather.eu
Teplo bolo vo Fínsku aj Nórsku, Foto: severe-weather.eu

Meteorológovia očakávajú, že takéto počasie sa na severe Európy udrží aj počas tohto týždňa. Je preto možné, že teploty tam preskočia +30°C.

Pripomeňme, že teplo bolo aj na Slovensku. Samozrejme tam, kde sa nevyskytovali búrky. Vo Vysokej nad Uhom napr. v sobotu, 13. júna, okolo poludnia namerali takmer +34 stupňov Celzia.

Najnovšie správy