Nezvyčajný meteorologický jav: Vo Fínsku pozorovali červenú dúhu

15.07.2020 o 06:45 - Fínsko - Veronika Salayová
  • Článok

Nad jedným z fínskych jazier sa objavila dúha. Na tom by nebolo nič neobvyklé, ale táto dúha sa líšila od tých, ktoré bežne poznáme.

Nezvyčajný meteorologický jav: Vo Fínsku pozorovali červenú dúhu
Foto: TVN 24

Pri jazere Päijänne, druhom najväčšom a najhlbšom jazere vo Fínsku, vzdialeného asi 160 kilometrov severne od hlavného mesta Helsinki, bol pozorovaný vzácny meteorologický úkaz.

Miestny rybár nad jazerom Päijänne uvidel červenú dúhu, ktorá ho podľa jeho slov veľmi vystrašila, a to až natoľko, že rýchlo opustil svoju loď a odišiel domov. 

Červená dúha je jav, ktorý vzniká rovnakým spôsobom ako „klasická“ dúha. Predpokladom pre vznik dúhy je prítomnosť vodných kvapiek v atmosfére a Slnka, ktorého svetlo cez kvapky môže prechádzať. 

Červená dúha vzniká rovnako ako ktorákoľvek iná dúha, avšak s jedným dôležitým rozdielom – Slnko musí byť blízko horizontu na to, aby takáto dúha mohla vzniknúť. 

Pri východe alebo západe slnka nízky uhol spôsobuje, že farby ako fialová, modrá a zelená sú rozptýlené, a tak pre ľudské oko veľmi slabo viditeľné alebo takmer neviditeľné.

Dúha sa tak pre pozorovateľa mení na sýtočervenú. Farba takejto dúhy môže byť pre niektorých pozorovateľov znepokojivá, keďže nejde o bežný optický jav. 

 

Najnovšie správy