Nezvyčajný teplotný šok v Denveri: Včera +33 °C. Dnes +1 °C a sneženie

08.09.2020 o 11:36 - Peter Minárik
  • Článok

Denver, podobne ako iné oblasti v centrálnej časti USA dnes zažijú nezvyčajný teplotný šok. Zatiaľ čo včera sa opaľovali pri teplote +33 °C, tak dnes budú musieť nasadiť zimné bundy. Pri teplote nad bodom mrazu totiž bude snežiť aj počas dňa.

Nezvyčajný teplotný šok v Denveri: Včera +33 °C. Dnes +1 °C a sneženie

Viaceré časti na severe USA a Kanady zažijú počas dnešného dňa taký výrazný teplotný šok, aký už veľmi dlho nezažili. Ešte počas včerajšieho dňa totiž ľudia pobehovali vonku v letných veciach pri slnečnom počasí s teplotou nad hranicou +30 °C. Dnes však bude počasie ako z iného sveta. Teplota ledva vystúpi nad bod mrazu a očakáva sa aj výdatné sneženie.

Globálne otepľovanie a s tým súvisiace extrémy sa tak dnes opäť naplno ukážu a to predovšetkým v centrálnej Kanade a na severe Spojených štátov.

Ešte včera do týchto oblastí prúdil veľmi teplý vzduch. Súčasne panovalo slnečné počasie s vysokým UV indexom a s teplotami, ktorých maximá sa pohybovali od +30 do +34 °C. Dnes sa však všetko zmení a môže za to pomerne zaujímavé rozloženie tlakových útvarov.

Nad západnou Kanadou sa totiž rozkladá tlaková výš, pričom v strede je jej tlak okolo 1038 hPa. Naopak, na východe Kanady sa prehlbuje výrazná tlaková níž s tlakom 985 hPa. Medzi týmito dvoma tlakovými útvarmi tak je silné prúdenie a tým, že tlaková výš na západe Kanady siaha až nad Severný ľadový oceán tak pumpuje nad Severnú Ameriku veľmi studený vzduch.

Nad Kanadu a USA tak dnes bude prúdiť arktický vzduch, čo však nie je tak nezvyčajné, no nezvyčajná je náhla zmena, čo ilustruje príklad mesta Denver v štáte Colorado.

Ešte počas včerajšieho dňa sa tu maximálna teplota pohybovala na úrovni +33 °C, pričom dnes sa maximálne teploty budú pohybovať len okolo +3 °C.

V priebehu 24 hodín sa tak v Denveri očakáva ochladenie až o 30 °C, čo je výrazná zmena.

Ochladením to však neskončí. Nielenže sa ochladí, ale sa aj zmení charakter počasia. Zatiaľ čo včera sa ľudia opaľovali pri vode, tak dnes budú musieť vytiahnuť lopaty a odhadzovať čerstvý sneh.

Očakáva sa totiž sneženie, ktoré môže konkrétne do štátu Colorado priniesť až okolo 10 cm nového snehu.

Najvýraznejšia snehová nádielka však dorazí do štátu Wyoming. Tu by podľa predpovedí mohlo napadnúť od 25 až do 50 cm čerstvého snehu, čo je už v skutku výrazná snehová nádielka.

Extrém však bude pokračovať. Dnes síce dorazí do mnohých štátov zimné počasie so snežením a aj mrazom, no ako vidieť na vývoji teplôt v Denveri, tak v piatok príde ďalší extrém a to prudké oteplenie a počasie sa vráti do leta a teploty postupne porastú až k +32 °C.

vývoj teplôt v Denveri, zdroj: Ventusky
vývoj teplôt v Denveri, zdroj: Ventusky

 

Najnovšie správy