Ničivé lesné požiare sú späť: V Austrálii horí Veľký piesočný ostrov

30.11.2020 o 18:46 - Austrália - Veronika Salayová
  • Článok

Stúpajúce vysoké teploty sa v Austrálii podpísali pod ničivé lesné požiare, ktoré sa v krajine postupne čoraz viac rozmáhajú. Lesné požiare zničili už 40 % Veľkého piesočného ostrova, zapísaného do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Ničivé lesné požiare sú späť: V Austrálii horí Veľký piesočný ostrov
Foto: AP

Požiar na najväčšom pieskovom ostrove na Zemi horí už šesť týždňov a hasičom sa ho stále nedarí dostať pod kontrolu. Lesný požiar zničil už 40 % Veľkého piesočnatého ostrova, ktorý je zapísaný do zoznamu UNESCO. 

Očakávané vysoké teploty však zrejme ani v nasledujúcich dňoch neumožnia uhasenie lesných požiarov. Austrálsky Qeensland čakajú tento týždeň mimoriadne vysoké teploty, ktoré môžu vystúpiť až nad hranicu +40 °C. 

Lesné požiare horia vo viacerých častiach Qeenslandu. Výstrahy pred ničivými požiarmi boli vydané v okresoch Channel Country, Maranoa a Warrego, kde majú do štvrtka pretrvávať mimoriadne horúčavy. 

Horúce počasie tak uhaseniu, bohužiaľ, nepraje. Približne dve tretiny štátu Queensland, vrátane Veľkého piesočného ostrova, sú zasiahnuté veľkým suchom.

Neutíchajúce požiare vo Veľkom piesočnom ostrove spôsobujú škodu nevyčísliteľných rozmerov. Je mimoriadne vzácny pre svoje dažďové pralesy, sladkovodné jazerá či systém pieskových dún a žije tu najväčšia populácia dingov, austrálskych divokých psov, ktoré sú pre Austráliu typické.

Austrálsky premiér Scott Morrison napriek tomuto a aj predchádzajúcemu rekordnému roku, čo sa lesných požiarov týka, naďalej popiera priamu súvislosť požiarov s klimatickou krízou. 

Najnovšie správy