#niesomprasa: Slovákom na prírode záleží

25.08.2020 o 18:45 - Veronika Salayová
  • Článok

Koniec augusta sa bude niesť v znamení očisty slovenskej a českej prírody. Kampaň s názvom Vyčisti chlievik na konci prázdnin vyzýva ľudí, aby neostali voči našej prírode ľahostajní. 

#niesomprasa: Slovákom na prírode záleží
Foto: #niesomprasa

Posledné prázdninové dni budú na Slovensku a v Česku patriť očiste prírody, vyzýva na to aj iniciatíva #niesomprasa. Turistov a výletníkov žiada, aby v termíne od 28. do 30. augusta vyzbierali odpadky na miestach, kde sa budú práve pohybovať, a vyčistili tak kus prírody, informuje TASR. 

Za jedno zo základných pravidiel iniciatíva považuje, aby si turisti odniesli z prírody všetko to, čo si do nej priniesli, čiže aby nezahadzovali svoje odpadky do prírody, práve naopak. Ak odpadky v prírode nájdu, nech ich zdvihnú a odnesú. 

„Práve preto chceme tých, ktorí sa počas posledných prázdninových dní vyberú do prírody, poprosiť, aby vyzbierali odpadky, ktoré ju znečisťujú,“ povedala jedna z iniciátoriek výzvy, Michaela Grendelová pre slovenskú agentúru. 

Iniciatíva vo svojom krátkom videu upozorňuje turistov, že do prírody nepatria plienky, sklo, ohorky od cigariet a ani zvyšky potravín. Iniciatíva zároveň informuje o to, ako dlho sa niektoré odpadky rozkladajú.

Dokonca prišli aj so svojím Desatoro, kde na základe 10 pravidiel môžete dozvedieť, ako sa šetrne správať k prírode a prečo si ju vážiť. 

Záštitu nad kampaňou prevzali CEEV Živica, Klub slovenských turistov, Národná asociácia horských vodcov SR, Národný park Muránska planina a Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry.

Najnovšie správy