Nízka oblačnosť sa odsunula. Dnes bude slnečno na celom území

13.10.2019 o 10:14 - Ľ.F.
Článok

V oblasti západného Slovenska sa ešte včera predpovedala nízka oblačnosť vzhľadom na teplotnú inverziu. Oblačnosť sa ale počas noci rozplynula a dnes bude slnečno an celom území.

Nízka oblačnosť sa odsunula. Dnes bude slnečno na celom území

Počas včerajšieho dňa boli podmienky na plošnejší výskyt nízkej oblačnosti v nížinách horšie, napriek tomu je dnes oblačnosti menej. Dnes sa vznik nízkej oblačnosti na západe už neočakáva a nedeľa bude slnečná.

Prečo táto predpoveď nevyšla? Predpoveď nízkej oblačnosti patrí medzi najzložitejšie predpovede počasia. Vznik nízkej oblačnosti pod inverznou vrstvou totiž často závisí od relatívne malých zmien v teplote, vlhkosti a vetre vo veľmi malej vertikálnej vzdialenosti.

Modely tieto drobné zmeny kvôli nedostatočnému rozlíšeniu zachytiť nedokážu a preto vyhodnotia stav atmosféry ako vhodný pre vznik nízkej oblačnosti. Častokrát nám ale nezostáva nič iné ako im veriť.

Satelitná snímka strednej Európy o 10:05 SELČ
Satelitná snímka strednej Európy o 10:05 SELČ

Viď situáciu zo včera, kedy boli podmienky na výskyt oblačnosti horšie ako dnes, no vyskytla sa, dnes sa rozsiahlejšia nízka oblačnosť nad našim územím nenachádza.

Počas jesene môžeme očakávať predpovede nízkej oblačnosti častejšie a môžeme sa pri nich stretávať s výraznou nepresnosťou.