Noc na 6. november bola v Česku s -12 °C takmer najchladnejšia v Európe

07.11.2020 o 19:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Noc zo štvrtka na piatok bola v strednej Európe veľmi chladná. V Česku bolo mimoriadne chladno, keď tam teplota klesla pod -10 °C.

Noc na 6. november bola v Česku s -12 °C takmer najchladnejšia v Európe
Ilustračné, Foto: wtkr.com

Na našom webe sme vás informovali o tom, že teplota u nás nadránom poklesne k -4 °C. U našich západných susedov však bolo ešte chladnejšie.

Nočné minimálne teploty sa pohybovali v hodnotách pod bodom mrazu na väčšine staníc. V skutočnosti Česko patrilo k najchladnejším oblastiam v Európe. Dokonca aj v Rusku či Škandinávii mrzlo len sporadicky. 

Nórske Kautokeino zaznamenalo -2,6 °C, fínske Enontekiö Näkkälä -5,2 °C. Vo Švédsku bolo najchladnejšie na stanici Latnivaara, a to -2,9 °C. V Štokholme napríklad teplota neklesla pod 8,5 °C, pričom o 9. hodine ráno tam bolo 11,1 °C, pričom v Prahe len 0,9 °C.

Nočné teploty zo 6. novembra naprieč Európou, Foto: meteociel.fr
Nočné teploty zo 6. novembra naprieč Európou, Foto: meteociel.fr

Za túto situáciu mohol stred tlakovej výše, ktorú berlínska Slobodná univerzita pomenovala Ramesh. Spomínaný stred sa nachádzal priamo v strednej Európe. Tlak vzduchu tam dosahoval až 1039 hPa.

Ako sme spomínali, v Česku v piatok ráno teplota klesla pod bod mrazu na viacerých miestach. Kobylí nameralo -0,2 °C, Prostějov -0,6 °C, Vlašim -0,7 °C, Neumětely -0,9 °C, Sokolov -1,5 °C, Karlovy Vary -1,9 °C, Klatovy -2,5 °C, Strakonice -2,5 °C, Stříbro -2,7 °C, Cheb -3,1 °C.

Najchladnejšie, ako obvykle, bolo na Šumave. V Řasnici teplomer ukazoval -6,5 °C, vo Volároch -7,5 °C a na Jezerní slati až -12 °C.

Najnovšie správy