Noc z piatka na sobotu bola miestami až rekordne teplá

03.10.2020 o 17:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Posledné dni priniesli na Slovensko upršané, ale najmä chladné počasie. Teploty atakovali maximálne v najteplejších lokalitách okolo +18 °C. Zmenu priniesol až dnešný deň, pričom teplo bolo už aj v uplynulú noc.

Noc z piatka na sobotu bola miestami až rekordne teplá
Ilustračné, Foto: Monika Roučka

Dnešné počasie totiž určuje rozsiahla a hlboká tlaková níž, na ktorej prednej strane k nám priteká veľmi teplý vzduch od juhu. Vďaka tomu sme zaznamenali veľmi teplú, miestami až rekordnú noc. Aj počas dňa sa teploty šplhali poriadne vysoko.

Vráťme sa však k noci, kde teplota najmä na západe a v Žilinskom kraji neklesla pod +15 °C. Svoju zásluhu má na tom aj vietor.

Ten v prvom rade podporoval turbulenciu, vďaka čomu došlo k premiešavaniu vzduchu, čo zabránilo bežnému nočnému poklesu teplôt. Teplo bolo aj vďaka tzv. fohnovému vetru.

Ako informuje SHMÚ, k nemu dochádza pri prepadávaní prúdenia cez horské prekážky. Pri zostupe vzduchu v závetrí hôr preto dochádza aj k otepľovaniu vzduchu.

Situácia sa však zmení v priebehu nasledujúcej noci. Nad naše územie sa dostane studený front a ten prinesie zrážky, búrky i mierne ochladenie. Keďže však aj večer bude veterno, je možné, že si užijeme teplý jesenný večer.

Najnovšie správy