Nočné búrky, ktoré sa prehnali Českom, spôsobili aj škody na majetku

11.07.2020 o 18:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Kým búrky sa na Slovensku začali objavovať až dnes, v susednej Českej republike tam úradovali už včera. Najčastejšie boli sprevádzané silným vetrom, ktorý spôsobil škody.

Nočné búrky, ktoré sa prehnali Českom, spôsobili aj škody na majetku
Spadnutý strom spôsobil aj menší požiar, Foto: HZS Středočeského kraje

Počas včerajšieho dňa ešte v Česku, rovnako ako aj u nás, vrcholil prílev teplého vzduchu. V podvečerných hodinách však počasie u našich západných susedov už začal ovplyvňovať studený front.

Ten so sebou priniesol nielen ochladenie, ale aj búrky. Miestami boli sprevádzané silným vetrom, krupobitím či výdatnejšími zrážkami. Búrky zdvihli aj hladiny riek, našťastie však k väčším povodniam nedošlo. Na krátko zaplavilo len niektoré úseky ciest.

Hasiči mali plné ruky práce na Vysočine a severovýchode Česka, kde boli búrky najsilnejšie. Okrem toho vyčíňali aj na juhu Čiech a Moravy. Dobrovoľní i profesionálni hasiči najčastejšie odstraňovali popadané stromy. V Jihomoravskom kraji spadol strom aj na auto, v ktorom sa našťastie nikto nenachádal.

Spadnutý strom za obcou Otvovice v Stredočeskom kraji zas spôsobil požiar trávnatého porastu a krovín na asi 20 metrov štvorcových. Pri páde totiž strhol aj elektrické vedenie, ktoré zoskratovalo. 

Českí meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pred dažďom a povodňami v niektorých okresoch Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezkého kraja. Výstraha platí až do zajtrajšieho predpoludnia.

Najnovšie správy