Kalamita na Slovensku: Búrky napáchali škody, tisícky domácností sú bez elektriny

15.07.2021 o 10:05 - Veronika Salayová

Búrky, ktoré sa včera večer a počas noci prehnali naším územím, spôsobili nemálo škôd. Situáciu komplikoval veľmi silný vietor, ktorý vyvrátil desiatky stromov. To sa podpísalo aj pod aktuálnu energetickú kalamitu. 

Kalamita na Slovensku: Búrky napáchali škody, tisícky domácností sú bez elektriny

Stredné Slovensko sužuje séria búrok, ktoré páchajú škody. Na nohách sú hasiči, železničiari, ale aj energetici.

Nočné búrky zapríčinili energetickú kalamitu najmä na území stredného Slovenska. „Vyše 30 000 odberných miest malo prerušenú distribúciu elektriny na viac ako tri minúty. Momentálne je bez elektriny vyše 9000 odberných miest,“ informuje TASR.

Energetickou kalamitou sú najviac zasiahnuté okresy Rimavská Sobota, Poltár, tiež regióny Liptov a Považie.

Tisícky domácností bez prúdu

V okresoch Rimavská Sobota a Poltár evidujú energetici 6000 odberateľov bez elektriny. V okresoch Ružomberok a Liptovský Mikuláš je momentálne bez elektriny približne 2000 odberných miest, na Považí je to viac ako 1000 odberných miest, ako informuje slovenská agentúra.

Najviac zasiahnuté oblasti sú Tisovec, Rimavská Píla, Kokava nad Rimavicou, Lukovištia, mesto Poltár. Na Liptove je to Liptovská Osada, Východná, Kráľova Lehota a Liptovská Sielnica.

Na Považí je najhoršia situácia v Podvaží, Lazoch pod Makytov a v Hornej Maríkovej.

Popadané stromy na elektrických vedeniach

Príčinou sú podľa hovorcu Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslava Gejdoša popadané konáre či stromy, ktoré poškodili vodiče aj samotné stĺpy a stožiare.

Poruchy sú na úrovni vysokého i nízkeho napätia. Najprv budú odstraňovať poruchy na vysokom napätí, následne podľa dostupných kapacít aj na nízkom. 

Odstraňovanie porúch bude  dnes niekde trvať aj hodiny, inde možno aj dlhšie, a to v závislosti od rozsahu poškodenia a dostupnosti terénu.

Aj naďalej sa na našom území tvoria početné búrky, ktoré prinášajú silný nárazový vietor. Búrky tak môžu napáchať škody aj v nadchádzajúcich hodinách.