Nočné búrky zasiahli Prahu. Spadlo tam 100 mm zrážok

25.06.2022 o 09:03 - Veronika Sádovská

Nočné búrky a s nimi výrazný dážď potrápili susednú Českú republiku. Najviac zrážok spadlo v hlavnom meste, vyše 100 mm.

Nočné búrky zasiahli Prahu. Spadlo tam 100 mm zrážok
foto: ČHMÚ

Už počas piatkového popoludnia sa nad územie Českej republiky začala nasúvať oblačnosť s výraznou zrážkovou aktivitou. Prvé búrky dosahovali nárazové úhrny aj 20 mm.

Večer už prišiel nad Šumavu a Stredné Čechy výrazný pás intenzívnych búrok a úhrn zrážok pri nich sa zväčšil na 30 až 40 mm za veľmi krátku dobu.

Nočné búrky už sprevádzala okrem silných zrážok aj intenzívna blesková aktivita. Od večera do polnoci sa zablýskalo nad Českom viac ako 35 000-krát. Po polnoci sa začali búrky u nás.

Búrky počas noci sprevádzal najprv nárazový dážď, neskôr búrky utíchli a prešli do trvalého dažďa, ktorý na niektorých miestach u našich susedov ešte stále trvá.

Na viacerých miestach boli úhrny naozaj vysoké, najvyššie množstvo zrážok zaznamenala Praha. Spadlo tam neuveriteľných 106 mm zrážok, čo znamená 106 litrov vody na meter štvorcový. Ďalšie štyri stanice zaznamenali úhrny nad 70 mm a jedna nad 80 mm zrážok.

Na takéto intenzívne zrážky zareagovali aj vodné toky. Aktuálne dosahuje jedna rieka 3. stupeň povodňovej aktivity. Je to rieka Botič v Průhonicích.

V stredných Čechách ešte stále prší, avšak zrážky už budú počas dňa ustávať.

Rovnako aj na Slovensku. Na západe ešte doznieva dážď, ale počas dňa sa vyčasí a budeme mať horúce letné počasie.