Nová hrozba pre Bahamy. Formuje sa ďalšia tropická búrka

13.09.2019 o 12:42 - V.A.
  • Článok

Obyvatelia Bahám sa ešte nestihli spamätať po hurikáne, už sa tvorí nová tropická búrka. 

Nová hrozba pre Bahamy. Formuje sa ďalšia tropická búrka
zdroj: www.nhc.noaa.gov

Nová tropická búrka sa tvorí v okolí severozápadných Bahám. Hurikánom zničené súostrovie by mala zasiahnuť len okrajovo, pokračovať bude na pobrežie USA.

Tento systém dostal označenie PTC, ide o označenie pre potenciálnu tropickú cyklónu. Napriek tomu, že cyklóna ešte nemá rozvinutú rotáciu, do suchozemských oblastí by mala počas najbližších 48 hodín priniesť prejavy tropickej búrky až hurikánu. 

zdroj: www.nhc.noaa.gov

Neurčené centrum rotácie sa nachádza neďaleko Rum Cay, asi 300 kilometrov juhovýchodne od Freeportu. Podľa najnovších údajov sa zajtra večer stane tropickou búrkou Humberto, zatiaľ sa nedá predpokladať či sa stane hurikánom.

Rýchlosť tohto systému bude menšia ako pri hurikáne Dorian, vzdialenosť medzi súostrovím Bahamy a pobrežím Floridy by mal prejsť počas dvoch dní.

Severozápadné Bahamy sa už teraz pripravujú na silný vietor a veľké zrážkové úhrny počas dnešného a zajtrajšieho dňa. Varovanie pred tropickými búrkami pre severozápadné Bahamy zahŕňa všetky oblasti okrem ostrova Andros. 

Cez víkend dosiahne systém oblasť Floridy. Tam prinesie vysoký úhrn zrážok až 100 litrov na meter štvorcový a silný vietor do 80 km/h.

Kam bude pokračovať, ešte nie je isté. Niektoré modely ho posúvajú ďalej do vnútrozemia, kde zoslabne, iné naspäť nad vodnú plochu oceánu a predpokladajú vznik hurikánu. 

Najnovšie správy