Novoobjavený teplotný rekord. V Grónsku namerali -69,6 °C

24.09.2020 o 07:00 - Grónsko - Veronika Salayová
  • Článok

Svetová meteorologická organizácia potvrdila, že novoobjavený teplotný rekord spred 30 rokov je oficiálny. V Grónsku namerali najnižšiu teplotu na severnej pologuli.

Novoobjavený teplotný rekord. V Grónsku namerali -69,6 °C
Ilustračné. Foto: unsplash

Najchladnejším miestom na severnej pologuli je podľa najnovších zistení Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) Grónsko, kde 22. decembra 1991 namerali rekordne nízku teplotu na stanici Klinck, a to -69,6 °C. WHO tento rekord oficiálne uznala v týchto dňoch a včera o tom informovala.  

Tento teplotný rekord bol znovu objavený takmer po 30 rokoch z archívu extrémnych poveternostných a klimatických javov WMO. Dovtedajší rekord na severnej pologuli bol zaznamenaný v ruskom Verchojansku, kde v roku 1892 namerali -67,8 °C.

Miesto s najnižšou nameranou teplotou na severnej pologuli. Zdroj: NOAA
Miesto s najnižšou nameranou teplotou na severnej pologuli. Zdroj: NOAA

Ruské mesto Verchojansk, ktoré predtým držalo rekord v najnižšej teplote na severnej pologuli, sa na titulné stránky novín dostalo aj tento rok. Dňa 20. júna tam bola nameraná teplota +38 °C, keď Sibír zasiahla extrémna vlna horúčav.

Verchojansk je známy aj tým, že v tomto malom meste v Jakutsku dochádza počas roka k obrovskému rozsahu teplôt. V zime klesajú teploty k -50 °C a v lete stúpajú k +30 °C a viac. 

WMO v súčasnosti stále overuje, či vo Verchojansku ide o nový rekord pre najvyššiu teplotu severne od polárneho kruhu.

Svetový absolútny rekord najnižšej teploty sa datuje na 21. júl 1983, kedy na vysokohorskej meteorologickej stanici Vostok v Antarktíde namerali -89,2 °C. 

Najnovšie správy