Novozistený asteroid predstavuje pre našu Zem riziko, varuje ESA

25.08.2020 o 11:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Európska vesmírna agentúra ESA objavila asteroid, ktorý môže predstavovať pre našu planétu reálnu hrozbu. K potenciálnej zrážke zo Zemou by mohlo dôjsť v roku 2029.

Novozistený asteroid predstavuje pre našu Zem riziko, varuje ESA
Ilustračné. Foto: NASA/Ibtimes

Novo zistený asteroid bol zaradený priamo do zoznamu rizík vesmírnej agentúry, keďže výpočty predpokladajú, že by mohol o 9 rokov naraziť na Zem.

ESA objavila asteroid iba tento týždeň a okamžite ju pridala do zoznamu potenciálne nebezpečných objektov v blízkosti Zeme. Výpočty predpokladajú, že by 31. decembra 2029 potenciálne mohla hroziť zrážka s našou planétou.

Údaje naznačujú, že objekt, známy ako 2020 PG6, sa bude približovať k Zemi s priemernou rýchlosťou viac ako 46 000 km/h. Jeho priemer je okolo 14 metrov a je veľký zhruba ako náves na kamióne. 

Kvôli svojej relatívne malej veľkosti by zrejme pri zrážke nedošlo k veľmi veľkým škodám, ubezpečujú astronómovia. Na druhej pripomeňme, že 15. februára 2013 spadol meteorit v blízkosti ruského mesta  Čeľabinsk a tento meteorit mal v priemere veľkosť 17 metrov.

Pri prechode našou atmosférou sa vtedy uvoľnilo toľko energie, ako pri výbuchu 30 atómových bômb. V jeho dôsledku sa zranilo vyše 1200 ľudí. 

ESA vypočítala, že šanca na zásah do Zeme 2020 v roku 2029 je jedna zo 416. V porovnaní s ostatnými asteroidmi na zozname rizík je do roku 2020 PG6 jednou z vesmírnych hornín s najvyššou pravdepodobnosťou zrážky so Zemou v budúcnosti.

Astronómovia budú, samozrejme, skúmať viac o tomto novozistenom asteroide. Okolo našej planéty preletí už 2. septembra, ale nepriblíži sa viac ako na 1,4 milióna kilometrov od Zeme, takže nie je dôvod na znepokojenie.

Najnovšie správy