Nový objav: Asteroid, ktorý zabil dinosaury, možno spôsobil vznik pralesov

05.04.2021 o 19:15 - Veronika Andrejková
  • Článok

Vedci skúmajú zaujímavú teóriu, že asteroid, ktorý dopomohol k vyhynutiu dinosaurov, mohol zmeniť podnebie natoľko, že vďaka tomu vznikli dažďové pralesy.

Nový objav: Asteroid, ktorý zabil dinosaury, možno spôsobil vznik pralesov
Ilustračný obrázok, foto: Mandy Choi

Výskum hovorí, že dopad asteroidu na mexický polostrov Yucatán, ktorý prispel k vyhynutiu dinosurov, dramaticky zmenil klímu a vegetáciu dnešných dažďových pralesov.

Štúdiu publikovali v časopise Science a vytvorila ju spoločnosť Panamanian Smithsonian Tropical Research Institution. Tím skúmal vyše 50 000 peľov v skamenelinách a 6 000 listov z fosílií. 

Zistili, že pred 66 miliónmi rokov boli dažďové pralesy plné ihličnanov a papradí. V dôsledku pádu asteroidu sa diverzita rastlinstva znížila o 45 %. 

Nasledujúcich 6 miliónov rokov sa tieto lesy z pádu asteroidu zotavovali a prevládali v nich kvitnúce rastliny a vyoské listnaté stromy, ktorých koruny spôsobili to, že sa na zem dostalo menej svetla. 

Sú však tri hypotézy, prečo ihličnany tento pád v dnešných dažďových pralesoch "neprežili". Tie sa navzájom nevylučujú a môžu byť teda spoločných vysvetlením, ako vznikli dnešné pralesy.

Spadnuté ihličnany mohli pôsobiť ako živná pôda pre kvitnúce rastliny. Tým sa začalo dariť práve kvôli väčšiemu množstvo svetla, ktoré po preriedení lesa začali na spodné vrstvy prúdiť. Rovnako ako hnojivo mohol slúžiť aj popol z padajúceho asteroidu a zároveň pád vesmírneho telesa spôsobil to, že vyššie vegetačné vrstvy spálila vysoká teplota skôr ako nižšie, ktoré boli chránené ďalšími rastlinami.

Najnovšie správy