Nový objav: Zemské jadro má ďalšiu vrstvu. Budú sa prepisovať učebnice?

09.03.2021 o 17:45 - Veronika Salayová
  • Článok

Tím austrálskych vedcov prišiel s novým objavom ohľadom zemského jadra. Potvrdili existenciu ďalšej vrstvy vo vnútornom jadre Zeme. 

Nový objav: Zemské jadro má ďalšiu vrstvu. Budú sa prepisovať učebnice?
Ilustračné. Zdroj: NASA

Vedecký tím pod vedením odborníkov z Austrálskej národnej univerzity potvrdil existenciu ďalšej vrstvy zemského jadra. Táto novoobjavená vrstva sa nachádza vo vnútri vnútorného jadra, informuje VTM na základe štúdie v časopise Journal of Geophysial Research. 

Doteraz sa predpokladalo, že naša Zem sa skladá zo štyroch sústredných sfér, a to zemskej kôry, zemského plášťa, vonkajšieho jadra a vnútorného jadra. Avšak vedci potvrdili existenciu ďalšej vrstvy.

Zemské jadro s dvomi vrstvami

Hlavná autorka štúdie Joanne Stephenson neskrývala svoje nadšenie, keď vyhlásila: „Je to veľmi vzrušujúce! Mohlo by to znamenať, že budeme musieť prepísať učebnice!“

O existencii ďalšej vrstvy v zemskom jadre sa špekulovalo už niekoľko rokov, ale doteraz neexistovali žiadne jednoznačné dôkazy. Vedci preto použili algoritmus, ktorého cieľom bolo preskúmať niekoľko tisíc modelov vnútorného jadra.

Joanne Stephenson a jej kolegovia týmto postupom našli dôkazy, z ktorých vyplýva, že vnútorné jadro Zeme môže mať v skutočnosti dve vrstvy.

Zloženie novoobjavenej vrstvy navyše naznačuje, že história našej planéty mohla zahŕňať dve rôzne fázy ochladenia. 

Bude potrebný ďalší výskum

Hoci závery sú v súlade s ostatnými štúdiami, ktoré sa zameriavali na vnútorné jadro Zeme, pre potvrdenie bude potrebný ďalší výskum. 

Každopádne nové zistenia môžu vysvetliť, prečo niektoré experimentálne dôkazy nie sú v súlade s doterajšími modelmi štruktúry Zeme.

Najnovšie správy