Nový teplotný rekord na Sibíri. Je tam teplejšie ako u nás

30.07.2022 o 18:30 - Veronika Sádovská

Extrémnu vlnu horúčav už opakovane zažíva aj Sibír. Aktuálne je tam omnoho teplejšie ako u nás. Padol dokonca aj nový teplotný rekord.

Nový teplotný rekord na Sibíri. Je tam teplejšie ako u nás
Ilustračný obrázok, foto: Alexey Elfimov

Na Sibíri je mimoriadne teplo. Maximálne hodnoty dosahujú až +35 °C. Teplotné rekordy padli hneď na niekoľkých meteorologických staniciach.

Dedina Sebyan-Kyuyol sa nachádza veľmi ďaleko na severe (64° severnej zemepisnej šírky) a zaznamenala rekordne najteplejší deň s teplotou 36,1 °C. Veľmi teplo bolo aj v takých oblastiach, kde býva v zime extrémne chladno.

Maximálnu teplotu +36,3 °C namerali na stanici Čurapča, +35,7 °C v Batamaj a + 35 °C v Jakutsku. To sú teploty namerané v týchto oblastiach včera. Pre porovnanie my sme mali teploty okolo +34 °C.

Teplo však spôsobuje aj veľké problémy. Najväčší z nich je rýchle topenie permafrostu - teda trvalo zamrznutej pôdy. Kvôli tomu sa začína meniť lokálny ekosystém, ale narušiť to môže ekosystémy na celom svete.

O permafroste hovoríme vtedy, akonáhle teplota zeme nestúpne nad 0 stupňov po dobu najmenej dvoch po sebe nasledujúcich rokov.

Prečo je tak potrebný? Sú v ňom uložené a zmrazené obrovské množstva rastlinných a iných zvyškov. Ak sa začne topiť, baktérie obsiahnuté v pôde a vo vzduchu začnú tieto organické zvyšky rozkladať a vedľajším produktom tohto rozkladu sú aj plyny.

Okrem toho v permafroste sú zamrznuté aj obrovské metánové bubliny, ktoré po jeho roztopení rýchlo unikajú do atmosféry. Tak sa môže naraz uvoľniť veľké množštvo rôznych skleníkových plynov a ovplyvniť tak celú klímu na Zemi.

A to prispeje k ďalšiemu otepľovaniu, extrémnym výkyvom počasia, roztápaniu ľadovcov a dvíhaniu morských hladín. Aktuálne vlny horúčav nie sú prvé, v posledné roky sa opakujú stále častejšie.