Núdzový stav v Kalifornii: Lesné požiare sa blížia k veľkomestu

20.08.2020 o 13:56 - California - Veronika Salayová
  • Článok

V Kalifornii zúria ničivé lesné požiare, ktoré veľmi vážne ohrozujú 100-tisícové mesto Vacaville. 

Núdzový stav v Kalifornii: Lesné požiare sa blížia k veľkomestu
Foto: BBC

Kalifornia v utorok vyhlásila núdzový stav kvôli pretrvávajúcim lesným požiarom, ktoré už niekoľko týždňov sužujú krajinu. Stav je v týchto dňoch natoľko vážny, že lesný požiar sa dostal aj to 100-tisícového mesta Vacaville, kde už zhorelo 50 budov.

Požiare si vyžiadali aj jedno úmrtie a štyri zranenia. O život prišiel pilot helikoptéry, ktorá sa pri hasení požiaru zrútila neďaleko mesta Coalinga.

Ohrozené kalifornské mesto Vacaville sa nachádza medzi Sacramentom a San Franciscom a oheň sa rýchlo šíri ďalej. K rozdúchavaniu požiaru výrazne napomáhajú pretrvávajúce vysoké teploty, búrky a aj zosilnený vietor. 

Teploty sú v krajine veľmi vysoké. V kalifornskom národnom parku Death Valley alebo Údolie smrti namerali v nedeľu teplotu až +54,4 °C.

K extrémnym horúčavám sa pridávajú aj silné búrky. Podľa BBC v posledných troch dňoch udrelo až 11-tisíc bleskov, ktoré mohli založiť nové ohniská požiaru.

V dôsledku požiarom museli už tisícky ľudí opustiť svoje domovy v oblastiach okolo mesta San Francisco. Aktuálne v Kalifornii zúri 367 požiarov. Je veľmi pravdepodobné, že tento počet sa bude ešte zvyšovať. 

 

Najnovšie správy