O pár hodín zasiahne Slovensko výdatné sneženie. Hrozia aj snehové búrky

13.01.2021 o 23:11 - Peter Minárik

K nášmu územiu sa od severozápadu blíži výrazný studený front, ktorý prinesie o niekoľko hodín na naše územie výdatné sneženie. Sneženie môžu sprevádzať aj búrky.

O pár hodín zasiahne Slovensko výdatné sneženie. Hrozia aj snehové búrky

Cez región strednej Európy postupuje smerom k juhovýchodu studený front. Ten postupuje po okraji tlakovej níže, ktorá sa presúva cez Nemecko nad Poľsko a potom ďalej na juhovýchod.

Postup tohto frontu je pomerne výnimočný. Čo sa deje? Za studeným frontom totiž preniká mimoriadne studený, morský vzduch a práve tento teplotný kontrast a silná dynamika spôsobuje to, že na studenom fronte, ktorý teraz postupuje z Nemecka nad Česko sa tvoria búrky. Takto vyzerala búrka v Berlíne.

Na to, že je január ide o skutočne významnú búrkovú aktivitu. Podľa detekcie bleskov, k 23:00 udrelo nad Nemeckom a Dánskom už viac ako 10 000 bleskov.

záznam z detekcie bleskov, zdroj: blesky.bourky.cz
záznam z detekcie bleskov, zdroj: blesky.bourky.cz

Tieto blesky udierajú počas sneženia a tak ide o výskyt pravých snehových búrok. Tie tak prinášajú výraznú bleskovú aktivitu, ale aj výdatné sneženie. Snehové búrky sa už vyskytujú aj na severozápade Česka a hrozia aj na našom území.

Tento studený front dorazí na naše územie okolo 3:00 a prinesie sneženie, ktoré zasiahne viaceré oblasti nášho územia, najmä na západnom a strednom Slovensku.

Obzvlášť výdatné bude sneženie v Žilinskom kraji, kde do zajtrajšieho poludnia pripadne od 5 až do 15 cm nového snehu, no nemusí ísť len o sneženie.

Na tomto studenom fronte sa totiž aj počas noci môžu vytvárať v oblasti Česka a severozápadného Slovenska búrky, a tak ojedinelá búrka nie je vylúčená v ranných hodinách ani na našom území.