O polnoci začne fúkať silný, západný, nárazový vietor

09.03.2019 o 20:13 - P.M.
Článok

V noci sa pripravte na poriadne silný vietor. Vietor sa v nedeľu upokojí, no v noci na pondelok sa opäť rozfúka.

O polnoci začne fúkať silný, západný, nárazový vietor

Nad Európou sa vyskytuje tryskové prúdenie a v dôsledku neho začne silnieť vietor aj v nižších polohách a to už nasledujúcu noc.

Silný vietor spôsobuje presúvajúca sa tlaková níž, ktorá sa počas noci bude presúvať zo Škandinávie smerom nad Pobaltie a práve medzi ňou a tlakovou výšou so stredom nad Stredozemným morom k nám zosilnie západný vietor.

situácia v hladine 850 hPa
situácia v hladine 850 hPa

Vietor začne silnieť už okolo 22:00 v oblasti Záhoria. Tesne pred polnocou však začne naberať silu na celom našom území.

O polnoci by sa na takmer celom území mal vyskytovať nárazový vietor o sile 10 až 15 m/s.

V oblasti západného Slovenska však bude vietor dosahovať nárazy až cez 20 m/s a v Podunajskej nížine môže vietor dosahovať nárazy až o sile cez 25 m/s.

Takýto silný vietor sa očakáva aj v oblasti hôr.  Fúkať by malo na takmer celom našom území, no najmenej by malo fúkať na krajnom východe.

 
upozornenie pred vetrom
upozornenie pred vetrom

Vietor by mal ustávať v skorých ranných hodinách a počas nedele by sa mal vyskytovať už len slabší vietor s nárazmi do 10 m/s. 

Zajtra podvečer však začne západný vietor opäť výrazne silnieť a v niektorých oblastiach bude silnejší ako nasledujúcu noc. Na hrebeňoch Tatier môže dosahovať nárazy o sile orkánu.