Objavili najvzácnejší dub na svete. Má však malú šancu na prežitie

09.07.2022 o 07:19 - Veronika Sádovská

V Texase objavili vzácny dub, o ktorom si mysleli, že už vyhynul. Šance, že tento druh prežije sú však minimálne.

Objavili najvzácnejší dub na svete. Má však malú šancu na prežitie
foto: United States Botanic Garden

V texaskom národnom parku Big Bend bol nájdený dub Quercus tardifolia, o ktorom predpokladali, že vyhynul. Šance vzácneho stromu na prežitie sú však nízke.

Strom Quercus tardifolia, ktorý je vysoký asi deväť metrov, je v zlom stave a potrebuje okamžitú ochranu, uviedla skupina z niekoľkých výskumných inštitúcií. 

Podľa informácií bol dub prvýkrát opísaný v 30. rokoch 20. storočia. Predtým sa predpokladalo, že jej posledný zástupca vyhynul v roku 2011.

„Quercus tardifolia je jedným z najvzácnejších, ak nie najvzácnejším dubom na svete," povedal Murphy Westwood z výskumného ústavu The Morton Arboretum v Lisle, Illinois. 

Šanca na prežitie druhu je minimálna

Šance na prežitie posledného stromu tohto druhu, ktorý našli v máji v pohorí Chisos v národnom parku Big Bend, nie sú veľké: jeho kmeň bol poškodený požiarom a silne napadnutý hubou. 

Sucho alebo iný požiar by mohol ukončiť jeho život. Vzhľadom na klimatické zmeny v už tak často teplom zasiahnutej oblasti je to každým rokom pravdepodobnejšie, vysvetlili vedci. 

Zachrániť ho môžu už len tak, že nájdu žalude z tohto vzácneho stromu, a tak budú môcť tento druh rozmnožiť. „To bude rozhodujúce pre záchranu biodiverzity, ktorú Zem tak rýchlo stráca," povedal Westwood.

Ďalší výskumník Wesley Knapp opísal objav stromu ako druhú šancu, ktorú príroda dáva len zriedka. „Pochybujem, že dostaneme tretiu. Nesmieme ju premrhať."