Oblak spôsobil neďaleko Černobyľu hotovú hystériu

25.06.2020 o 07:00 - Černobyľ - Veronika Salayová
  • Článok

Oblak typu kumulonimbus spôsobil na Ukrajine hystériu. Mnohí boli presvedčení, že oblak neďaleko Černobyľu musí mať súvis s jadrovou elektrárňou. 

Oblak spôsobil neďaleko Černobyľu hotovú hystériu
Foto: AlertaGeo

Mnohí Ukrajinci pri pohľade na tento oblak typu kumulonimbus začali špekulácie o jadrovej nehode v Černobyle. 

Oblak veľkých rozmerov a dokonalého kruhovitého tvaru bol vskutku veľmi presvedčivý. Od Černobyľu bol vzdialený 96 kilometrov. 

Po zverejnení fotografie obyvatelia Kyjevu vyjadrili podozrenie, že došlo k ďalšej jadrovej havárii. Iní trvali na tom, že záhadne vyzerajúci mrak má mimozemský pôvod.

V Ukrajine sa na sociálnych sietiach rozbehli diskusie o rôznych konšpiráciách a špekuláciách. V skutočnosti išlo „iba“ o oblak typu kumulonimbus, ktorý mal obrovské rozmery a tvarom nápadne pripomínal masívny výbuch.

Hystériu na Ukrajine museli upokojovať aj vládne orgány. Ukrajinská štátna pohotovostná služba  ubezpečila obyvateľov, že oblak nemá nič spoločné s jadrovou nehodou v Černobyle. 

Oblak typu kumulonimbus pozostáva v spodnej časti z vodných kvapiek a pri vrchole z ľadových kryštálikov. Oblaky tohto typu prinášajú búrky s intenzívnym dažďom, často aj s krupobitím či snežením. 

Najnovšie správy