OBRAZOM: Obrovské požiare ničia Amazónsky prales

23.08.2019 o 10:40 - Ľ.F.
Článok

Amazónsky prales sužujú obrovské požiare, ktoré nemajú obdoby. Brazílska vesmírna agentúra potvrdila, že tohtoročné požiare patria v Amazónii medzi najrozsiahlejšie v histórii.

OBRAZOM: Obrovské požiare ničia Amazónsky prales

Množstvo požiarov v Amazonskom pralese stúpol medziročne až o 84%. S informáciou prišla Brazílska vesmírna agentúra. Len počas minulého týždňa ich podľa nej vzniklo viac ako 28-tisíc.

Požiare spálili už rozsiahle plochy a sú prakticky neuhasiteľnými. Oheň ničí aj energetickú infraštruktúru, čo vedie k rozsiahlym výpadkom elektrickej energie. 20. augusta v Sao Paole, jednom z najväčších brazíslkych miest, vypadol prúd na niekoľko hodín. 

V Brazílii momentálne planú dva obrovské požiare. Jeden sa nachádza v západnej časti Amazónskeho pralesu, ďalší na hraniciach Brazílie, Bolívie a Paraguaju.

Pri horení biomasy uniká do ovzdušia niekoľko nebezpečných plynov. Medzi ne patrí aj oxid uhoľnatý (CO), ktorý je neviditeľný a jedovatý. V mimoriadnych koncentráciach ho namerala nad Amazónskym pralesom družica GOES-5. Informovala Brazílska vesmírna agentúra.

Požiare sú ale výnimočné len svojou rozlohou. Z hľadiska početnosti nejde ani z ďaleka o rekordné množstvo. Od roku 2001 bolo k 23. augustu zaznamenaných viac požiarov ako v roku 2019 až 9-krát. K dnešnému dátumu bolo najviac požiarov v roku 2005, kedy ich bolo zaznamenaných až viac ako 268-tisíc. Tento rok ich bolo zatiaľ niečo cez 136-tisíc.

Akumulovaný ročný počet požiarov v Brazílii

Najväčšou zaujímavosťou ale je, že podľa portálu globalforestwatch.org vzniklo až 30% požiarov v oblastiach priemyselnej ťažby nerastných surovín. Až 21% týchto požiarov zachvátilo národné parky a chránené územia.

Zdroje: NASA MODIS, Global Forest Watch Fires, Copernicus Sentinel-2

Najnovšie správy