Obrovské krátery na Sibíri. Vedci už vedia, prečo vznikajú

09.03.2021 o 06:30 - Veronika Salayová
  • Článok

Krátery na Sibíri už nie sú záhadou. Ruskí vedci objasnili príčiny, prečo a ako vznikajú tieto obrovské krátery v zemi.

Obrovské krátery na Sibíri. Vedci už vedia, prečo vznikajú
Jeden z kráterov na Sibíri. Foto: Siberian Times

V rôznych častiach na Sibíri sa v posledných rokoch záhadne objavoval jeden obrovský kráter za druhým. Ich existencia okamžite vzbudila pozornosť širokej verejnosti i odborníkov.

Prvý kráter bol náhodne objavený v roku 2014 nad polostrovom Jamal pri prelete lietadla. Následne bolo na polostrovoch Jamal a Gydan na Sibíri zaznamenaných 17 podobných kráterov.

Naposledy sa kráter objavil na západnej Sibíri minulý rok auguste. Symetrická diera bola 20 metrov široká a 30 metrov hlboká.

Prečo vznikajú krátery na Sibíri?

Túto otázku nedávno zodpovedali ruskí výskumníci. Pôvodné domnienky o vzniku kráterov plných metánu sa potvrdili.

Publikované výsledky výskumu na základe 3D modelovania ukazujú, že príčinou je akumulácia metánu pod zemským povrchom. Nahromadený metán v jednej chvíli exploduje a vytvorí sa kráter.

Prečo sa však metán v zemi hromadí? Ruskí odborníci sa zhodujú, že hlavnou príčinou vzniku kráterov na Sibíri sú klimatické zmeny súvisiace s otepľovaním.

Vyššie teploty totiž roztápajú permafrost, čo následne zvyšuje emisiu plynov do atmosféry a zintenzívňuje proces zmeny podnebia.

Permafrost je veľmi citlivý na mierne zmeny teploty, a dokonca aj na oteplenie o menej ako 1 °C. Topenie permafrostu môže spôsobiť dramatické zmeny v ekosystéme.

Krátery budú pribúdať

Vedci si nie sú úplne istí, koľko metánu a oxidu uhličitého by sa mohlo uvoľniť, ak by sa začalo topiť značné množstvo permafrostu. Podľa ich odhadov by to mohlo byť až niekoľko miliárd ton. 

Je veľmi pravdepodobné, že krátery budú na Sibíri pribúdať, čo následne povedie k ďalšiemu otepľovaniu. Niektoré predikcie hovoria až o oteplení o 5 °C do roku 2100 v porovnaní s predindustriálnou érou. 

Najnovšie správy