Obrovský odtrhnutý ľadovec môže naraziť na ostrov Južná Georgia

08.11.2020 o 10:18 - Veronika Andrejková
  • Článok

Ľadovec sa odtrhol od Antarktídy a unášajú ho vody Atlantiku. Pravdepodobne narazí na územie ostrova Južná Georgia.

Obrovský odtrhnutý ľadovec môže naraziť na ostrov Južná Georgia
Dole je ľadovec A68, hore ostrov Južná Georgia, zdroj: bbc.com

Ľadovec A68 patrí medzi najväčšie odtrhnuté kryhy plávajúce v Atlantickom oceáne. Celý ľadovec má podobnú veľkosť ako samotný ostrov Južná Georgia. 

Morské prúdy, ktoré tento ľadovec unášajú ho zavedú pravdepodobne priamo k ostrovu. Ak sa tam zastaví môže to mať za následok usmrtenie mnohých tuleňov a tučniakov na ostrove a rovnako zničenie morských ekosystémov v mieste nárazu.

Tučniaky a tulene v Južnej Georgii stretom s ľadovcom môžu veľmi utrpieť. Neide ani tak o náraz, ale o to, že ľadovec im znemožní zháňať potravu pre mláďatá tam, kde ju bežne našli. Ak sa predĺži alebo znemožní hľadanie potravy, je veľká pravdepodobnosť, že mnohé mláďatá zahynú. Podobne aj staršie jedince. Práve v tomto čase prebieha najdôležitejšie obdobie pre tučniaky a tulene - výchova mláďat. V tomto období je pre ne kľúčové, aby nakŕmili potomstvo včas. Preto predĺženie času a hľadanie nových trás za potravou môže mať katastrofické následky. 

V roku 2003 narazil na ostrov ľadovec A38. Na plážach našli výskumníci podľa ich slov nespočetné množstvo vyhladovaných mláďat tučniakov a tuleňov.

Samotný náraz poškodí morské dno ľadové kryhy usmrtia ekosystémy na pobreží alebo blízko pobrežia ostrova. Tieto ekosystémy sa potom budú obnovovať niekoľko rokov až desiatok rokov. Podľa odhadov môže nastať aj situácia, že sa ľadovec "zasekne" na ostrove aj desať rokov. To môže spôsobiť zmeny nielen v zvieracej ríši, ale môže to mať aj ekonomické následky pre krajinu. 

Odtrhnutý ľadovec môže však priniesť morskému ekosystému aj výhodu v podobe prachu a malých častíc, ktorými sa kŕmi planktón. To môže podnietiť rozvoj potravinového reťazca a nových ekosystémov. 

Pobrežie Južnej Georgie je tzv. cintorínom ľadovcov, keďže väčšina z odlomených ľadových krýh je unášaná prúdmi práve k tomuto ostrovu. 

Najnovšie správy