Ochrana prírody na Slovensku. Ako sme na tom?

Ochrana prírody na Slovensku. Ako sme na tom?
Veronika Sádovská

V poslednej dobe počujeme hlavne o výkupe PET fliaš, ale aj o znečistení Žitného ostrova mikroplastmi a iných vodných zdrojov rakovinotvornými látkami. Ako sme teda na tom s ochranou prírody?

K ochrane prírody patrí určite aj triedenie odpadu a regulácia čiernych skládok. Organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI-PAK apeluje na dôslednejšiu legislatívu a zvýšenú kontrolu dodržiavania zákonov. 

V budúcom roku by sme mali recyklovať 50 percent z vyprodukovaného komunálneho odpadu. Konkrétne to znamená, že by sme mali vyzbierať o 165.000 ton viac papiera, plastov, skla a kovových materiálov ako je tomu aktuálne.

V oblasti ochrany životného prostredia začali spoluprácu slovenskí experti aj s tými rakúskymi. Chcú zlepšiť informovanosť o životnom prostredí, podporiť obehové hospodárstvo, ochranu ovzdušia a zefektívniť vodné hospodárstvo. 

Boj proti klimatickým zmenám sa stáva prioritou aj v politickej oblasti. Slovensko sa zaviazalo do roku 2050 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Uhlíková neutralita je stav, kedy je z atmosféry absorbovaných toľko emisií, koľko sa ich tam vypustí.

Okrem iného u nás funguje aj niekoľko neziskových organizácii, ktoré sa venujú ochrane prírody.

Legislatíva a občianske združenia však nemôžu byť záchrancami našej planéty. Ochrana prírody by sa mala stať prioritou každého človeka.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
23 °C / 2 °C
Miroslav
Zajtra
Jasno
25 °C / 6 °C
Vieroslava
Nedeľa
Jasno
24 °C / 7 °C
Benjamín
Pondelok
Skoro jasno, prehánky
23 °C / 10 °C
Hugo
Utorok
Občasný dážď
15 °C / 4 °C
Zita
Streda
Prehánky
17 °C / 1 °C
Richard
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd