Ochrana životného prostredia na Slovensku dostane svoje vlastné ocenenie

02.02.2021 o 17:03 - Dominik Cenkner
  • Článok

Životné prostredie je niečo, čo si treba chrániť. Čoraz viac si to uvedomujeme aj na Slovensku. Výsledkom je množstvo aktivít, ktoré sa v poslednom čase rozbehli. Tou najnovšou je ocenenie tých, ktorí na prírodu myslia deň čo deň.

Ochrana životného prostredia na Slovensku dostane svoje vlastné ocenenie
Ilustračné foto, zdroj: wsimag.com

Len niekoľko mesiacov po tom, čo sa Slovenskom šírila petícia Klíma ťa potrebuje, tu máme ďalší zaujímavý projekt, ktorého cieľom je dostať ešte viac do popredia nutnosť a potrebu chrániť si svoje životné prostredie.

Ide o ocenenie, ktoré sa rozhodla udeľovať Nadácia VÚB banky tým, ktorí sú príkladom a neúnavne bojujú za záchranu životného prostredia. Ocenenie ponesie názov Atlas.

„Rozhodli sme sa priniesť cenu Atlas, nazvanú podľa mytologickej postavy obra, ktorý niesol na svojich pleciach svet a jeho osud. Touto formou budeme každý rok zviditeľňovať vytrvalú prácu tých, ktorí prikladajú ruky k tomu, aby pomáhali chrániť svet okolo nás,“ uviedol predseda správnej rady Nadácie VÚB a generálny riaditeľ VÚB banky, Alexander Resch.

Najlepšie enviromentálne projekty aj z vášho okolia možno tento rok nahlasovať do 21. februára. Súťažiť budú v šiestich kategóriách, ktoré sú zamerané na ochranu biodiverzity, záchranu klímy, environmentálnu osvetu a vzdelávanie, ekologické startupy, zelenú ekonomiku a projekty miestnych samospráv.

Najlepšie projekty v prvých štyroch kategóriách dostanú aj grantovú podporu. Jej celková výška bude na úrovni 40 tisíc eur.

Projekty bude následne posudzovať odborná komisia, ktorej súčasťou bude aj päť osobností - organizátor iniciatívy My sme les Erik Baláž, spoluzakladateľka Inštitútu pre cirkulárnu ekonomiku a odborníčka na bezodpadové hospodárstvo Petra Csefalvayová, poslanec Európskeho parlamentu a environmentálny konzultant Martin Hojsík, riaditeľ Nadácie Ekopolis Peter Medveď a greenfluencer a jeden z lídrov občianskej iniciatívy #klímaťapotrebuje Michal Sabo.

Tí aj takýmto spôsobom chcú poukázať na to, že ochrana prírody síce nemá cenu, ale má zmysel.

Najnovšie správy