Od juhu sa blížia ďalšie zrážky. Zajtra prídu aj búrky

15.10.2020 o 13:29 - Peter Minárik
  • Článok

Po troch dňoch daždivého počasia sa dnes konečne zrážky upokojili, no len na niekoľko hodín. Už teraz sa chystajú nad naše územie ďalšie zrážky, ktoré začnú ovplyvňovať počasie už o pár hodín.

Od juhu sa blížia ďalšie zrážky. Zajtra prídu aj búrky

Slovensko uplynulé dni a hodiny sužovala vlna dažďa o ktorú sa postarala tlaková níž, ktorá sa prehĺbila nad oblasťou severného Talianska a od nedele začala ovplyvňovať počasie aj na našom území. Stred tejto tlakovej níže postupoval cez Balkán a naše územie nad Poľsko, kde sa tlaková níž začala vypĺňať.

Okolo tejto tlakovej níže sa točilo rozsiahle zrážkové pole, ktoré prinášalo na naše územie výdatné zrážky, vplyvom ktorých sa dvíhali hladiny vodných tokov až na úroveň povodňových stupňov.

Rozvodnené toky si vyžiadali niekoľko evakuovaných a v okrese Kežmarok aj jednu obeť, ktorou je 26-ročný muž

Za uplynulé tri dni spadli na našom území významné zrážkové úhrny. Ako informoval SHMÚ, tak od soboty spadli na našom území plošne desiatky milimetrov zrážok, pričom najviac zrážok bolo zaznamenaných na Gemeri v oblasti Malých Karpát.

Rekordmanom uplynulých dní je stanica v Smoleniciach, kde spadlo až neuveriteľných 200 mm zrážok, čo je pre lepšiu predstavu 200 litrov vody na meter štvorcový pôdy. Druhý najvýraznejší zrážkový úhrn bol zaznamenaný v obci Štós v okrese Košice, kde spadlo takmer 151 mm.

zaznamenané zrážky, zdroj: SHMÚ
zaznamenané zrážky, zdroj: SHMÚ

Zrážky v priebehu uplynulej noci na našom území ustali, ale nie nadlho. V týchto chvíľach sa už na naše územie chystajú ďalšie zrážky, ktoré sa nasunú predovšetkým počas nasledujúcej noci.

Nad severným Jadranom sa totiž prehlbuje ďalšia tlaková níž, ktorá sa do večera presunie nad Maďarsko a následne bude postupovať priamo nad naše územie, kde sa bude pomaly vypĺňať. Okolo tejto tlakovej níže sa bude obtáčať ďalšie zrážkové pole, ktoré bude počasie na Slovensku ovplyvňovať až do soboty.

Najvýraznejšie zrážky sa očakávajú v noci na piatok a počas piatka, kedy by mali byť zrážky plošnejšie. V priebehu soboty sa budú zrážky vyskytovať opäť na viacerých miestach, ale v porovnaní s piatkom už bude zrážková intenzita slabšia.

Podľa predpovedí numerických modelov by do soboty mali na našom území spadnúť ďalšie desiatky milimetrov zrážok.

Očakávané zrážky do soboty
Očakávané zrážky do soboty

Najviac zrážok sa očakáva na strednom Slovensku, kde by malo spadnúť od 30 do 60 mm zrážok, na zvyšku územia prevažne od 10 do 30 mm zrážok.

V priebehu piatka sa okrem dažďa môžu na našom území vyskytovať aj slabšie búrky, pri ktorých dážď zosilnie.

Vodné toky na našom území síce aktuálne klesajú, ale ich ďalší vzostup sa očakáva opäť počas zajtrajšieho dňa. Už by však nemali spôsobovať také problémy, ako počas uplynulých dní. Stúpať by mali predovšetkým spodné úseky riek, kde sa ešte prejaví dotekanie.

Najnovšie správy