Od ničivého požiaru na Krásnej Hôrke uplynulo 9 rokov. Svoje spôsobil aj silný vietor

10.03.2021 o 19:02 - Dominik Cenkner
  • Článok

Sobota, 10. marec 2012. Celé Slovensko žije práve prebiehajúcimi voľbami do Národnej rady SR. Ale len do približne 14. hodiny. Práve vtedy sa totiž začala šíriť tragická správa - národná kultúra pamiatka, hrad Krásna Hôrka, je v plameňoch.

Od ničivého požiaru na Krásnej Hôrke uplynulo 9 rokov. Svoje spôsobil aj silný vietor
Požiar Krásnej Hôrky, zdroj: facebook.com/Hasičský a záchranný zbor

Od ničivého požiaru na hrade Krásna Hôrka uplynulo dnes už 9 rokov. Požiar začal nevinne - hrou detí.

Tie sa však časom snažili na úpätí hradného kopca zapáliť cigaretu. Pri tom podpálili suchú trávu, čo skončilo katastrofou. Kvôli silnému vetru požiar takmer v momente zasiahol celý kopec, pričom zapálil aj strechu hradu v jeho juhozápadnej časti.

Na miesto boli po 13:30 h zavolaní aj hasiči. Prvá jednotka prišla na miesto do desiatich minút od ohlásenia. Už vtedy sa im však naskytol desivý pohľad. Horeli strechy hradu, keďže hradný komplex tvorí horný, stredný a dolný hrad, a horela aj suchá tráva na kopci.

Krátko na to došlo k zrúteniu časti strešnej konštrukcie dolného a stredného hradu. Pri tom sa poškodilo hadicové vedenie, čo hasičom ešte viac skomplikovalo záchranné práce. Začalo sa s okamžitou evakuáciou historických exponátov na bezpečné miesta.

Požiar Krásnej Hôrky, zdroj: facebook.com/Hasičský a záchranný zbor
Požiar Krásnej Hôrky, zdroj: facebook.com/Hasičský a záchranný zbor

Zásah skomplikovalo viacero faktorov

Hasičom sa požiar do dvoch hodín podarilo lokalizovať. Situáciu v ďalších hodinách však komplikoval silný vietor. Ten víril tlejúce zvyšky požiaru, takže hrozilo ďalšie vzplanutie suchej trávy a lesa na hradnom kopci.

Práce však v ten deň neskončili. Na druhý deň došlo k zrúteniu niekoľkých múrov hradu. Hasiči tiež pristúpili k haseniu zamurovaných drevených trámov. Práca hasičov sa skončila až na tretí deň od vypuknutia požiaru, niekedy pred treťou hodinou popoludní.

Zásah podľa hasičov komplikovalo viacero faktorov. Medzi tie patrili silný nárazový vietor, neprístupný terén, zložité členenie objektu či opätovní vytváranie hadicových vedení, ktoré boli pri padajúcej konštrukcii neustále poškodzované.

Vďaka určite patrí 150 profesionálnym, dobrovoľným i závodným hasičom s 20 cisternovými vozidlami. Z 4229 zbierkových predmetov, ktoré boli v čase požiaru na hrade, bolo poškodených „len“ 352 z nich.

Oficiálne sa škody vyčíslili na vyše 8 miliónov eur. Hodnota historických exemplárov a odkazu pre ďalšie generácie sa však vyčísliť nedá.

Tento ničivý požiar môže byť mementom aj pre nás. Čoskoro totiž príde čas, keď sa húfne vrhneme do svojich záhrad a na svoje pozemky. V žiadnom prípade sa neodporúča vypaľovať trávu, aj keď sme si všemožne istí, že sa nič nestane. Lebo aj pri požiari Krásnej Hôrky boli na začiatku deti a jedna malá, „nevinná“ cigareta.

Najnovšie správy