Od polnoci zasiahlo Island viac ako 1000 zemetrasení. Aktivita sopky za zvyšuje

09.03.2021 o 15:05 - Peter Minárik
  • Článok

Na Islande sa očakáva erupcia sopky, čomu nasvedčujú aj aktuálne dáta. V priebehu noci sa aktivita zemetrasného roja na juhozápade krajiny zvýšila a erupcia sopky je čoraz bližšie.

Od polnoci zasiahlo Island viac ako 1000 zemetrasení. Aktivita sopky za zvyšuje
sopka Fagradalsfjall, zdroj: ferlir.is

Aktivita zemetrasného roja sa na Islande v uplynulých hodinách zvýšila. Zemetrasný roj za v oblasti Islandu vyskytuje už od 24. februára a od uplynulej polnoci zaznamenali už viac ako 1000 otrasov.

Vysoká aktivita zemetrasného roja bola aj počas včerajšieho dňa. Na juhozápade Islandu zaznamenali včera viac ako 2700 zemetrasení, pričom osem zemetrasení malo magnitúdu vyššiu ako 3.

Pravdepodobne vybuchne sopky

Odborníci taktiež dnes zaznamenali už tretíkrát sopečné chvenie. K udalosti došlo dnes o 5:20 v oblasti sopky Fagradalsfjall. V tejto oblasti sa teraz merajú sopečné nepokoje.

Aktivita je lokalizovaná južné od vniknutia magmy. K dnešnej rannej aktivite došlo presne v mieste, ktoré sa považuje ako najpravdepodobnejší zdroj magmy.

Civilná ochrana Islandu stále verí, že ak dôjde k sopečnej erupcii, tak to bude na pukline v oblasti ohraničenej sopkou Fagradalsfjall a horou Keilir, kde sa formuje magmatický tunel.

Mimo tejto oblasti totiž nie sú dôkazy o aktivite magmy. Magma sa nachádza pomerne plytko a dosahuje hĺbku približne 1 km.

Ak sa bude magmatická komora naďalej rozširovať, tak môže Island čakať ďalšie zemetrasenia.

Možné scenáre vývoja

Vedecká rada pre civilnú ochranu dnes informovala o možných scenároch ďalšieho vývoja. 

  • seizmická aktivita sa v nasledujúcich dňoch a týždňoch môže znížiť
  • seizmická aktivita sa zvýši a hrozia zemetrasenia až do stupna 6 v blízkosti sopky Fagradalsfjall.
  • Môže dôjsť k silnému zemetraseniu a o sile 6.5, ktorého zdrojom môže byť zlom v pohorí Brennisteinsfjöll
  • Prúdenie magmy v blízkosti sopky Fagradalsfjall sa môže skončiť jedným z dvoch následkov: aktivita prúdenia magmy sa zníži a tá stuhne alebo by mohlo dôjsť k efúznej erupcii a láva tak začne vytekať na povrch.
Najnovšie správy