Od severu sa blížia búrky. Počasie na Slovensko prinesie snehové búrky a nebezpečný vietor

17.01.2022 o 12:54 - Peter Minárik

Prvé zrážky sa už vyskytujú na našom území, no v nadchádzajúcich hodinách sa charakter počasia na našom území výraznejšie zhorší. Od severu sa blíži studený front, ktorý prinesie aj búrky.

Od severu sa blížia búrky. Počasie na Slovensko prinesie snehové búrky a nebezpečný vietor

Na Slovensko mieri zásadná zmena v charaktere počasia, ktorá bude mať vplyv na vývoj počasia aj počas nadchádzajúcich dní. Studený front totiž prinesie sneženie, búrky a silný nárazový vietor. Po prechode fortu dorazí ochladenie.

Snehové búrky zasiahnu Slovensko

Od ranných hodín začal studený front postupovať cez územie Poľska a na čele studeného frontu sa začali tvoriť búrky.

Na fronte sa vytvorila tzv. squall line, ktorá je sprevádzaná búrkami a zosilnením vetra. Búrky sa v týchto chvíľach vyskytujú naprieč celým Poľskom a udrelo tu už viac ako 21 000 bleskov.

zaznamenané blesky nad Poľskom, zdroj: blesky,bourky.cz
zaznamenané blesky nad Poľskom, zdroj: blesky,bourky.cz

Búrky postupujú smerom nad južné Poľsko a s najväčšou pravdepodobnosťou v popoludňajších hodinách dorazia aj nad severné Slovensko.

Zatiaľ čo v Poľsku sú však búrky sprevádzané predovšetkým kvapalnými zrážkami a krúpkami, tak na našom území pôjde prevažne o sneženie. Kombinácia sneženia a bleskov tak bude vytvárať pravé zimné búrky.

Čakajte snehovú fujavicu

Už v týchto chvíľach sa v oblasti severného Slovenska vyskytuje sneženie, ktoré však pri príchode frontu naberie na sile. Okrem toho silnie aj vietor, ktorý bude ešte o čosi silnejší.

Pri príchode studeného frontu počítajte so silným nárazovým vetrom, ktorý môže aj v nižších polohách dosahovať rýchlosť až okolo 90 km/h. Na horách bude vietor ešte o čosi silnejší.

Príchod búrkovej línie prinesie aj zintenzívnenie zrážok, ktoré budú na severe snehové. Tu sa teda očakáva sneženie, silný vietor a ojedinele aj búrky. Na severe tak popoludní zavládne nebezpečné zimné počasie.

Nebezpečné počasie zavládne aj na zvyšku územia. Prinesie ho predovšetkým silný vietor, ktorý môže lámať stromy. Príchod frontu a s ním súvisiacich búrok sledujte TU.