Od stredy nás zrejme čakajú početné snehové zrážky. Teploty budú podpr

Článok
Sychravé a nudné počasie sa čoskoro skončí. Čaká nás mierne ochladenie a návrat zimy

Počasie počas uplynulých dní nebolo zrovna priaznivé. Najskôr sa k nám medzi výraznou oblasťou nižšieho tlaku vzduchu nad západnou a medzi mohutnou tlakovou výšou nad východnou Európou dostal od juhu teplý a vlhký vzduch. Evidovali sme oblačné a sychravé počasie, na mnohých miestach sa udržiavala nízka oblačnosť aj počas niekoľkých po sebe idúcich dní. 

Tlaková níž sa postupne zoslabla a v oblasti Škandinávie zmohutnela tlaková výš. Tá sa postupne presunula ďalej na juhovýchod a po jej prednej strane sa do čiernomorskej oblasti dostal chladnejší vzduch zo západného Ruska. Tento vzduch k nám dnes od juhovýchodu prúdi a postupne sa na mnohých miestach ochladilo. 

Začiatok týždňa chladnejší, no slnečný

Teploty budú už dnes podstatne nižšie ako počas uplynulých dní. Na mnohých miestach sa budú vyskytovať prehánky, ktoré budú cca od 400 metrov nad morom snehové. V nedeľu, v pondelok aj v utorok sa bude naše územie nachádzať vo výbežku mohutnej tlakovej výše so stredom nad juhozápadným Ruskom. Počasie bude stabilnejšie, no čo je dôležité, teploty budú nižšie a vonku bude jasno až polojasno. Denné maximá budú dosahovať od -4°C na severe a severovýchode po +2°C na juhu a juhozápade Slovenska. 


V strede týždňa sa pridajú snehové zrážky

Približne v strede týždňa nás spočiatku čaká mierne oteplenie. Dôvodom bude približujúci sa studený front spojený s prehlbujúcou sa tlakovou nížou nad Nórskym morom. Pred ním k nám od juhu bude vrcholiť prílev teplejšieho vzduchu. Front prinesie približne od stredy postupné ochladenie a na mnohých miestach sa vyskytnú výdatnejšie snehové zrážky. Tie môžu byť aj trvalejšie a celoplošné. Sneženie sa momentálne očakáva aj v nížinách, no to sa ešte dovtedy môže zmeniť.

S vysokou pravdepodobnosťou však môžeme povedať, že sa očakáva návrat zimy, podpriemerných teplôt a snehových zrážok minimálne do stredných a vyšších polôh. Baviť sa o napadnutých centimetroch je zatiaľ zbytočné, no v enseblovej predpovedi modelu GFS sa jednotlivé behy na chladnejšom charaktere počasia viacmenej zhodujú. 

img