Od štvrtka nás čaká ochladenie. V závere týždňa treba počítať s prízemnými mrazmi

15.09.2020 o 17:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Počasie vo veľkej časti Európy ovplyvňuje mohutná tlaková výš, ktorá spolu s veľmi teplým vzduchom dvíha teploty poriadne vysoko. Aj dnes po 15. hodine sme vo viacerých lokalitách na Slovensku zaznamenali teplotu vyššiu než +30 °C, v Trenčíne bolo dokonca +32,8 °C. Zajtra to bude viacmenej rovnaké, ale od štvrtka sa treba pripraviť na zmenu.

Od štvrtka nás čaká ochladenie. V závere týždňa treba počítať s prízemnými mrazmi
Ilustračné, Foto: daviddomoney.com

Spomínaná tlaková výš potláča tvorbu oblačnosti a spolu s veľmi teplým vzduchom prináša mimoriadne teplo, a to aj v noci. V noci zo 14. na 15. september teplota na stanici v Mlynskej doline neklesla pod +19 °C.

Boli však aj lokality, kde bolo pomerne chladno a ráno ste sa bez teplejšieho oblečenia nezaobišli. Pri Dobšinskej ľadovej jaskyni klesla teplota až na +5 °C. Takéto nízke teploty sa však u nás rozšíria ešte viac už v najbližších dňoch.

Vo štvrtok totiž od severu postúpi do našej oblasti studený front spojený s tlakovou nížou. To ovplyvní nielen teploty, ale aj počasie, nakoľko treba počítať s prehánkami, dažďom či ojedinelými búrkami.

Teploty začnú od štvrtka klesať, Foto: wxcharts.com
Teploty začnú od štvrtka klesať, Foto: wxcharts.com

Ochladenie bude citeľné už v noci zo štvrtka na piatok, pričom v ďalších dňoch bude ešte chladnejšie, pretože zoslabne vietor a nebude takmer žiadna oblačnosť. V niektorých oblastiach, najmä v horských dolinách, preto treba počítať s tým, že teploty môžu klesnúť na nulu. Vylúčené nie sú ani prízemné mrazy.

Aj v tých najteplejších oblastiach nevystúpi počas noci teplota vyššie, než nad +10 °C. Teplejší vzduch by k nám mal začať opäť prúdiť na začiatku nasledujúceho týždňa.

Najnovšie správy