Od utorka sa opäť vrátia búrky. Môžu byť silné

19.05.2018 o 11:27 - Peter Minárik
  • Článok

Ďalšia séria búrlivého počasie je na dohľad. Od utorka bude nad našim území opäť teplý a vlhký vzduch a táto kombinácia znamená priaznivé podmienky pre tvorbu búrok.

Od utorka sa opäť vrátia búrky. Môžu byť silné

Počas víkendu nás čaká relatívne príjemné počasie. Nachádzať by sme sa totiž mali pod vplyvom tlakovej výše, ktorá sa bude zo Severného mora presúvať cez južnú Škandináviu a Baltské more smerom nad západné Rusko.

Táto tlaková výš prinesie relatívne pokojné počasie i keď dnes a zajtra hrozia aj ojedinelé búrky. Tie by však nemali byť sprevádzané nebezpečnými sprievodnými javmi, čo sa už nedá povedať o budúcom týždni.

Od utorka totiž začne počasie na našom území ovplyvňovať výšková tlaková níž, ktorá zabezpečí nad našou oblasťou vlhký a teplý vzduch.

A práve takáto kombinácia vzduchu je veľmi dobrá pre tvorbu búrok. Teplý a vlhký vzduch sa totiž veľmi dobre labilizuje a labilný vzduch sa tak stáva energiou pre búrky. Labilizácia vzduchu bude každým dňom postupne narastať.

 

Od utorka sa preto pripravte na opäť premenlivé a búrlivé počasie. Počas popoludňajších hodín bude nad našim územím opäť dochádzať k tvorbe a vývoju kopovitej oblačnosti a následne búrok.

Tie môžu priniesť výraznejšie sprievodné javy ako prívalové zrážky, či krúpy. Búrky hrozia na celom našom území.

Najnovšie správy