Od začiatku marca je u nás silné sucho. Zmierniť ho môžu len dažde

19.06.2022 o 12:10 - Veronika Sádovská

Podľa klimatológov je u nás od začiatku marca silné sucho. To môžu zmierniť len dažde a búrky, aké sme tu mali nedávno.

Od začiatku marca je u nás silné sucho. Zmierniť ho môžu len dažde
Ilustračný obrázok

Silné sucho úplne nezahnali ani búrky v posledných dňoch. Keďže aktuálne zažívame sériu extrémne horúcich dní, počkať si musíme na výdatnú vlahu.

Veľmi silné sucho je však u nás v posledných rokoch stále častejšie. Nie však na celom území, ale na konkrétnych miestach.

Príčinou takéhoto už aj pravidelného sucha je najmä zvýšenie priemernej teploty asi o dva stupne Celzia pri nezvyšujúcich sa úhrnoch zrážok. Len zvýšenie teploty o 1 °C znamená zvýšenie nároku na vlahu o 10 %.

Zrážkomerné stanice SHMÚ namerali v období od 1. do 15. júna na Slovensku asi 32 milimetrov zrážok, čo je 35 % z dlhodobého priemeru z obdobia 1901 až 2000 za celý jún.

Podľa klimatológov za obdobie od septembra minulého roka do mája tohto roka každému metru štvorcovému územia Slovenska chýbalo viac ako 135 litrov vody zo zrážok. 

Zrážky sú ale u nás rozložené nerovnomerne. Ak si zoberieme posledné týždne, výrazne viac vlahy má západ Slovenska ako ostatné časti. Aktuálne máme sucho na severovýchode územia a na Spiši.

Ak ide o pôdne sucho situácia je najhoršia vo východnej polovici krajiny. Výnimočné až extrémne sucho je na šiestich percentách krajiny. Aj napriek búrkam v posledných dňoch naďalej pretrváva pôdne sucho v hlbšej vrstve pôdy, teda od 40 až 100 centimetrov, aj na Záhorskej a Podunajskej nížine.

Je to spôsobené tým, že u nás klesá podiel trvalých zrážok (napríklad povestná Medardova kvapka) a stúpa podiel krátkodobých lejakov (hlavne pri búrkach). Spadne pri nich síce viac vody, ale nedokážu tak výdatne zavlažiť pôdu.