Od západu dorazilo frontálne rozhranie. Napadne aj cez 10 cm snehu, no bude aj pršať

29.01.2021 o 13:00 - Ľubomír Franko
  • Článok

V piatok na poludnie dorazilo na územie Slovenska frontálne rozhranie. Od západu začalo výdatne pršať, no očakávame aj sneženie. Pozrite si čo očakávať počas najbližších hodín.

Od západu dorazilo frontálne rozhranie. Napadne aj cez 10 cm snehu, no bude aj pršať

V piatok krátko popoludní sa zrážky vyskytujú už na väčšine západného Slovenska. V nížinách ide prevažne o dážď, no prší aj v Malých Karpatoch. Dážď doposiaľ nebol intenzívny pri intenzite cca 1 mm/h, no výraznejšie zrážkové pásmo prešlo cez Bratislavský kraj ďalej na východ. To prinieslo intenzitu aj okolo 5 až 10 mm /h. Polohu zrážok môžete sledovať aj LIVE na našom iRadare.

Zatiaľčo v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji sa očakáva prevažne dážď, v oblasti Trenčianskeho, Žilinského a Banskobystrického kraja sa očakáva sneženie. To by malo večer postúpiť aj nad východné Slovensko, kde ale nebude výrazné. Zároveň sa od západu bude otepľovať a najmä v Trenčianskom kraji tak bude sneženie postupne prechádzať do dažďa.

Na východné Slovensko by mali zrážky doraziť večer. Najmenej ich spadne v oblasti Spiša, ktorý bude v zrážkovom tieni Vysokých Tatier. Výdatné sneženie sa ale očakáva v hornatých oblastiach na krajnom severovýchode a východe.

Postup dnešných zrážok môžeme pozorovať na animácii nižšie. Modré odtiene predstavujú sneženie, oranžová a červená mrznúci dážď (tvorba poľadovice) a zelená dážď. Animácia trvá od piatku 13:00 do soboty 4:00. 

Ako môžeme pozorovať, sneženie bude postupne prechádzať do dažďa a pršať môže neskôr večer aj na severe Slovenska.

Kde a koľko naprší a nasneží?

Na animácii vyššie môžeme vidieť, že v oblastiach, kde bude spočiatku snežiť, sa neskôr rozprší. Nemôžeme preto očakávať, že v týchto oblastiach sa snehová pokrývka udrží.

Najviac zrážok by malo celkovo spadnúť v západnej polovici Slovenska, najmenej na Spiši. Výraznejšie zrážky sa očakávajú aj na severovýchode a krajnom východe. Celkovo by do sobotného obeda malo spadnúť od 1 mm na Spiši, po 5 až 20 mm na zvyšku územia. Celkové úhrny zrážok (vrátane snehu) môžeme pozorovať na mapke nižšie.

Očakávaný úhrn všetkých zrážok do soboty 12:00
Očakávaný úhrn všetkých zrážok do soboty 12:00

Sneženie sa očakáva spočiatku na viacerých miestach, no snehová pokrývka sa bude tvoriť len v hornatejších oblastiach, keďže nižšie bude pršať. S výraznou tvorbou snehovej pokrývky treba preto počítať najmä v Javorníkoch, na Kysuciach, na Hornej Orave, v Malej a Veľkej Fatre, v Kremnických vrchoch a v Západných Tatrách. V týchto oblastiach môže napadnúť od 10 do 20 cm nového snehu.

Viac snehu sa očakáva aj na krajnom severovýchode a východe, v oblasti Laboreckej vrchoviny, Vihorlatu a Bukovských vrchov, kde môže napadnúť od 10 do 20 cm snehu.

V polohách mimo týchto oblastí bude snežiť ale snehové pokrývka sa bude zároveň aj topiť. Výrazný nárast výšky snehu tak neočakávame. Sneženie sa očakáva v oblastiach vyznačených na mapke nižšie.

Očakávaný úhrn snehových zrážok do soboty 12:00, zdroj: Meteologix
Očakávaný úhrn snehových zrážok do soboty 12:00, zdroj: Meteologix

V sobotu dorazí na naše územie od severu studený front, ktorý prinesie ďalšie sneženie najmä do Žilinského kraja a na sever Prešovského kraja. Spolu s frontom dorazí aj ochladenie, ktoré opäť pretrvá aj dlhšie.

Najnovšie správy