Od západu prichádzajú zrážky. Kde bude do rána bielo a koľko napadne snehu?

28.01.2021 o 18:50 - Peter Minárik
  • Článok

Počasie na Slovensku začalo ovplyvňovať frontálne rozhranie, ktoré prináša na naše územie prvé zrážky. V nadchádzajúcich hodinách sa zrážky budú rozširovať nad naše územie a ráno bude na viacerých miestach Slovenska zasnežené a biele.

Od západu prichádzajú zrážky. Kde bude do rána bielo a koľko napadne snehu?

Nad naše územie sa nasúva frontálne rozhranie. To k nám prináša zrážky, ktoré sa už vyskytujú na západe nášho územia, no v nadchádzajúcich minútach a hodinách sa postupne zrážky objavia na celom Slovensku, pričom prioritne pôjde o sneženie.

Nie však celé naše územie zasiahne sneženie. Frontálne rozhranie vytvorí aj teplotné rozhranie.

Zatiaľ čo stredné a východné Slovensko sa bude udržiavať v chladnejšom vzduchu, tak západné Slovensko sa bude udržiavať v teplejšom vzduchu. 

Znamená to, že na krajnom juhozápade a na juhu Záhoria sa očakávajú zrážky kvapalné, prípadne zmiešané, zatiaľ čo na zvyšku nášho územia sa očakáva sneženie.

Do polnoci sa zrážky rozšíria nad celé naše územie, pričom na západnom Slovensku a v Žilinskom kraji môžu byť zrážky aj intenzívnejšie.

Podľa aktuálnych predpovedí numerických modelov by mohlo do zajtrajšieho rána napadnúť do 5 cm snehu. Okolo hranice 5 cm, prípadne nad touto hranicou môže napadnúť v Žilinskom kraji a na krajnom východe.

Zrážky by na našom území mali ustávať v ranných hodinách od západu, no v priebehu dňa počítajte s tým, že nás čaká ďalšia vlna sneženia. Aktuálnu očakávanú výšku snehovej pokrývky do zajtrajšieho rána nájdete pod článkom.

Rozširovanie a postup zrážok na našom území môžete sledovať TU.

Najnovšie správy