Od západu sa blíži studený front s búrkami. Tesne pred Slovenskom sa však v noci rozpadne

21.07.2022 o 21:31 - Peter Minárik

Po extrémne horúcom dni môžeme v našej oblasti pozorovať postupné ochladzovanie, pokles teploty, ale aj zrážky a búrky, ktoré v týchto chvíľach nad Rakúskom naberajú na sile. Studený front sa v noci dostane aj nad naše územie.

Od západu sa blíži studený front s búrkami. Tesne pred Slovenskom sa však v noci rozpadne

Slovensko má za sebou tretí najteplejší deň v histórii. Doteraz bol najteplejším dňom 20. júl roku 2007, kedy sme v Hurbanove namerali najvyššiu teplotu v histórii Slovenska a to až na úrovni +40,3 °C.

Druhým najteplejším dňom bol 8.august 2013, kedy teplota v Gabčíkove dosiahla +40,2 °C. Dnes sme k rekordom opäť nemali blízko.

Popoludní začala teplota v Dolných Plachtinciach, pri Veľkom Krtíši prudko stúpať. Medzi 13:00 až 14:00 sa oteplilo až o takmer 2 °C na +39,2 °C. Už o 15:00 teplota dosiahla +39,8 °C a o 20 minút neskôr dosahovala už +40,0 °C. Vzhľadom k tomu, že teploty dosahujú rekordné hodnoty medzi 16:00 až 18:00 tak sa očakávalo, že slovenský rekord bude prekonaný.

Nakoniec sa však tak nestalo a teplota sa na rovných +40 °C udržiavala niekoľko desiatok minút. Od slovenského rekordu sme tak boli vzdialení presne 0,3 °C. Rekord však môže byť tento týždeň ešte pokorený.

Nestane sa však tak zajtra, kedy sa mierne ochladí. Na vine je studený front, ktorý sa v týchto chvíľach blíži k hraniciam Slovenska a nad Rakúskom prináša aj výraznejšie búrky.

Studený front prináša ochladenie

Tento studený front už počas dnešného dňa chladil západ Čiech a rozdeľoval Českú republiku na dve polovice. Zatiaľ čo na východe sa teplota o 14:00 šplhala k +37 °C, tak na západe bolo len okolo +19 °C.

teploty o 14:00 rozdelili Česko, zdroj: ČHMÚ
teploty o 14:00 rozdelili Česko, zdroj: ČHMÚ

Studený front sa v priebehu popoludnia a večera posunul smerom na východ a chladnejší vzduch sa dostal nad ďalšie časti Česka a Rakúska. Na aktuálnej teplotnej mape môžete vidieť, že zatiaľ čo nad Moravou a východným Rakúskom je stále okolo +30 °C, tak na západe Rakúska, či Česka je už aj o 10 °C chladnejšie.

aktuálna teplotná mapa, zdroj: Infoclimat
aktuálna teplotná mapa, zdroj: Infoclimat

Front sa pred Slovenskom rozpadne

Studený front v piatok prinesie do Česka a Rakúska ochladenie, no naše územie sa nedočká. Na studenom fronte sa v oblasti Rakúska tvoria pomerne intenzívne búrky, ktoré sa v noci dostanú aj nad Česko, no pred bránami Slovenska búrky zoslabnú a studený front sa rozpadne.

V noci ani ráno sa žiadne zrážky na našom území neočakávajú. Piatkové ráno bude na viacerých miestach spočiatku oblačné, čo bude súvisieť so zvyškami studeného frontu. Počas dopoludnia sa však ešte stihne vyjasniť a teploty začnú opäť akcelerovať smerom nahor.

Studený front tak žiaľ nad Slovensko nateraz žiadne výrazné ochladenie neprinesie. Ochladí sa len zanedbateľne. Piatkové denné teploty budú o zhruba 2 °C nižšie, no to nič nemení na tom, že piatok bude opäť extrémne horúci.