Od západu sa nad Slovensko nasúva výdatný dážď. Búrky sú zatiaľ slabšie.

16.09.2021 o 21:23 - Peter Minárik

V týchto chvíľach sa nad naše územie nasúva studený front so zrážkami, ktoré už počas nadchádzajúcich desiatok minút postupne prejdú do výdatnejšieho charakteru. Pršať prestane až v piatok večer.

Od západu sa nad Slovensko nasúva výdatný dážď. Búrky sú zatiaľ slabšie.

Studený front, ktorý prinesie toľko avizovanú zmenu sa práve v týchto chvíľach nachádza nad oblasťou strednej Európy. Prináša dážď a búrky do oblasti Rakúska, Česka a Poľska.

Prvé búrky sa už vyskytli aj na našom území, ale neboli silné a neboli ani sprevádzané nebezpečnými sprievodnými javmi. Čo je najdôležitejšie je dážď, ktorý práve v týchto chvíľach prichádza nad naše územie.

Udrelo len zopár bleskov

Búrky, ktoré sa vyskytujú sú zatiaľ pomerne slabšieho charakteru. Zopár búrok sa vyskytlo v Nemecku, v Česku, či v Rakúsku. Najvýraznejšia búrková činnosť sa vyskytla na juhu Poľska, kde priniesla tisícky bleskov a práve v týchto chvíľach tu búrky ustávajú.

očakávané zrážkové úhrny, zdroj: blesky.bourky.cz
očakávané zrážkové úhrny, zdroj: blesky.bourky.cz

Naše územie zasiahli tieto poľské búrky len čiastočne a zopár bleskov priniesli do okresov Kežmarok a Stará Ľubovňa. Slabšia búrka sa vyskytla aj na Kysuciach.

Celkovo na našom území udrelo k 21:00 okolo 170 bleskov, pričom ďalšie sa môžu vyskytnúť aj v noci. Pôjde o vnorené búrky v zrážkovom poli, ktoré sa začína nasúvať nad naše územie práve v týchto chvíľach.

V noci a v piatok výdatnejší dážď

Počas nadchádzajúcej noci sa nad naše územie z oblasti Álp nasunie výrazné zrážkové pole. Začne sa tak diať okolo polnoci.

Postupne sa toto zrážkové pole bude rozširovať a do rána bude pršať už na mnohých miestach západného a stredného Slovenska. Dopoludnia dorazia zrážky aj nad východné Slovensko.

Zrážky by mali začať ustávať od západu v priebehu dopoludnia a už na poludnie prestane pršať na mnohých miestach v západnej polovici Slovenska. Na východe bude zrážková činnosť pokračovať.

Počas nadchádzajúcich hodín spadnú na našom území významné zrážkové úhrny, pričom sa nič nemení na tom, že najviac zrážok spadne na juhu Slovenska. Tu by malo napršať až do 50 mm zrážok. Na zvyšku Slovenska sa zrážkové úhrny budú pohybovať v rozmedzí 10 až 30 mm.