Od západu začalo intenzívne pršať. Do večera môže napršať až 80 mm

25.09.2020 o 11:20 - Ľubomír Franko
  • Článok

Intenzívne zrážky už dorazili na Slovensko. Zrážky postupujú od západu a do večera budú intenzívne. Napršať môže aj viac ako 80 mm.

Od západu začalo intenzívne pršať. Do večera môže napršať až 80 mm

Nad Slovensko sa v piatok dopoludnia dostal výrazný studený front. Ten momentálne prináša nad západné Slovensko intenzívne trvalé zrážky, na strednom Slovensku sa pred frontom tvoria aj prehánky.

Dôvodom tohto počasia je hlboká tlaková níž, ktorá sa momentálne nachádza nad Beneluxom. S ňou spojený studený front ovplyvňuje počasie nielen u nás, ale v celej strednej Európe. Očakávame, že sa na fronte v oblasti severného Talianska vytvorí samostatná tlaková níž, ktorá neskôr prinesie ďalšie zrážky nad naše územie.

Najviac zrážok sa očakáva spočiatku na západe, postupne sa ale rozprší aj na strednom Slovensku. Prvá vlna zrážok nebude najvýdatnejšia, môže pri nej napršať od 10 do 30 mm. Druhá vlna zrážok dorazí popoludní a najmä v noci na sobotu. 

Na animácii nižšie môžeme vidieť kumulatívny úhrn zrážok do zajtrajšieho večera.

Hlboká tlaková níž sa bude presúvať zo severného Talianska ďalej na severovýchod až sever. Počas noci tak očakávame intenzívne lejaky, pri ktorých môžu napršať desiatky milimetrov zrážok.

Do zajtrajšieho rána môže napršať celkovo od 40 až do 80 mm zrážok, pričom ojedinele to môže byť aj viac. Najviac zrážok bude na západe a na strednom Slovensku, najmä na južných návetriach hôr a celkovo predovšetkým v hornatých oblastiach. Najmenej zrážok sa očakáva na východe Slovenska. Tam by malo napršať od 5 do 20 mm, v najzápadnejších okresoch to môže byť aj do 40 mm.

Odhad úhrnu zrážok podľa rôznych meteorologických modelov, zdroj: SHMÚ
Odhad úhrnu zrážok podľa rôznych meteorologických modelov, zdroj: SHMÚ

Počas soboty sa od západu počasie ukľudní a zrážky sa budú vyskytovať len na východe Slovenska. Ďalšia vlna zrážok nás ale čaká zrejme už v nedeľu alebo v pondelok.

Najnovšie správy