Odchytili "vražedné sršne," ktoré predstavujú veľké nebezpečenstvo

27.10.2020 o 21:17 - Peter Minárik
  • Článok

V štáte Washington odstránili prvé hniezdo ázijských sršňov, ktoré predstavujú veľké nebezpečenstvo ako pre človeka, tak pre včely. Ide o veľmi nebezpečný druh.

Odchytili "vražedné sršne," ktoré predstavujú veľké nebezpečenstvo

Entomológovia z washingtonského ministerstva poľnohospodárstva (WSDA)  našli a odstránili prvé hniezdo ázijských sršňov v histórii USA, známe ako ,,vražedné sršne,,. Celkovo sa podarilo odchytiť 98 jedincov.

Hniezdo našli v Blaine vo Washingtone a išlo o prvé hniezdo tohto invazívneho druhu, ktoré sa podarilo v USA lokalizovať a odstrániť. 

Tím likvidátorov najskôr vypustil penu do štrbiny nad a pod hniezdom a potom zabalil strom do celofánu. Následne cez otvor do ktorého bola vložená vákuová hadica odsali sršňov.

Následne po odstránení hniezda vypustili do dutiny stromu oxid uhličitý, čím zabili prípadné zostávajúce jedince a následne strom utesnili penou. Neskôr plánujú strom vyrezať, aby zistili, aké veľké hniezdo bolo.

Vedci upozorňujú, že tento nový druh sršňov predstavuje veľké nebezpečenstvo pre človeka aj pre včelársky priemysel.

Prvýkrát sa tieto sršne objavili v USA v decembri v roku 2019 a prvé druhy hmyzu odchytili počas tohto leta. 

Ázijské sršne majú veľkú oranžovožltú hlavu s veľkými očami a čierno-žltým pruhovaným trupom.

Odborníci nevedia, ako sa tieto sršne dostali do USA, ale najpravdepodobnejšie je, že dorazili v nejakom kontajneri, ktorý dorazil do prístavu v štáte Washington. Už len malá skupina týchto sršňov dokáže zabiť v priebehu niekoľkých hodín celý roj včiel.

Najnovšie správy