Odlesňovanie Amazonského pralesa sa prudko zrýchlilo

09.05.2020 o 19:31 - Veronika Andrejková
  • Článok

Rýchlosť deforestácie dažďového pralesa sa zvýšila aj kvôli pandémii koronavírusu. Vláda sa snaží zareagovať, ale môže byť už neskoro.

Odlesňovanie Amazonského pralesa sa prudko zrýchlilo
foto: Bruno Kelly

Počas apríla prudko vzrástol nelegálny výrub v Amazonskom pralese. Súčasná pandémia a opatrenia s ňou spojené bránia pracovníkom, aby chránili prales pred ťažbou.

Deforestácia na brazílskej strane pralesa sa počas apríla zrýchlila o 64%, pričom od začiatku roka bolo vyrúbaných 464 km², čím vzrástla odlesnená plocha z minulého roka na 1 202 km². 

Brazílska vláda nasadila na ochranu pralesa špeciálne jednotky vojakov. Súčasný prezident, Jair Bolsonaro, však považuje ťažbu aj v chránených oblastiach za jediný spôsob, ako vymaniť blízky región z chudoby. 

Kvôli koronavírusu posielali do terénu oveľa menej pracovníkov, ako počas rovnakého obdobia minulý rok. To malo za následok to, že poľnohospodári a nelegálni drevorubači si začali oveľa viac dovoľovať aj v mimoriadne chránených oblastiach.

V oblasti je práve obdobie dažďov, ktoré mnohých ľudí odrádza od ťažby dreva, pretože prechod džungľou je mimoriadne náročný a dvíha sa aj hladina Amazonky. Tento rok však ani toto obdobie ťažbu nezastavilo.

Najnovšie správy