Ohnivé peklo a obrovské škody. Rodinný dom zasiahol meteorit

09.11.2022 o 20:08 - Dominik Cenkner

Šťastie v nešťastí. Túto známu vetu si môže povedať aj istý farmár z americkej Kalifornie. Na jeho dom totiž dopadol meteorit.

Ohnivé peklo a obrovské škody. Rodinný dom zasiahol meteorit
Na dom farmára z Kalifornie dopadol meteorit, zdroj: CNN

Dustin Procita, americký farmár žijúci v okrese Nevada v Kalifornii, zažil niečo nevídané. Meteorit zrejme dopadol priamo na jeho dom.

„Počul som veľký hluk. Začal som cítiť dym, išiel som na verandu a tá bola celá v plameňoch,“ povedal Procita pre tamojšie médiá.

Sám nič nevidel. O tom, čo zničilo jeho dom, sa dozvedel až od „susedov“ a záchrannej služby, ktorá prišla požiar uhasiť.

„Hovorí sa, že to bol meteorit. Ako dieťa som vždy sledoval meteorické roje a podobné veci, ale určite som sa netešil, že mi pristane na dvore alebo priamo na streche,“ opísal muž.

V blízkosti býva len zopár ľudí

Dokonca aj Josh Miller, miestny hasičský kapitán, neveril možnosti, že by požiar mohol spôsobiť objekt z vesmíru. „Keď mi o tom povedal prvý človek, povedal som si: 'Dobre, nechám si to bokom', ale potom mi o tom začali hovoriť ďalší dvaja, traja alebo štyria ľudia,“ povedal Miller. Hasiči museli s požiarom bojovať niekoľko hodín.

Záber na pravdepodobný meteorit, ktorý dopadol na Procitovu farmu, zdroj: CNN
Záber na pravdepodobný meteorit, ktorý dopadol na Procitovu farmu, zdroj: CNN

Majiteľ farmy Procita dodal, že v čase zásahu bol od miesta činu vzdialený asi 30 stôp (niečo vyše 9 metrov). „Hovorí sa, že je to šanca jedna ku štyrom biliónom. Takže je to asi ako výhra v lotérii,“ poznamenal farmár.

Farmárovi a jeho žene síce zostali z domu len trosku, uvedomujú si však jednu vec. Len o vlások unikli istej smrti.

Paradoxom je, že na mieste, kde meteorit dopadol sa nachádza len Procitova farma, inak ale nič. Je to tiché a takmer prázdne miesto, kde sa pasie len dobytok.

Podobne je to aj v blízkych obývaných oblastiach. „Miestni ľudia sú viacgeneračné rodiny chovateľov dobytka a rančerov,“ dodal na záver Procita.