VIDEO: Okolie Prešova zasypali krúpy. Búrka priniesla výrazné krupobitie

14.03.2021 o 16:16 - Peter Minárik
  • Článok

Na Slovensku dnes pozorujeme prvé búrky tohto roka. Nejde o slabé búrky. Tie prinášajú aj krupobitie, ktoré je tak intenzívne, že oblasti zasypáva vrstva krúp.

VIDEO: Okolie Prešova zasypali krúpy. Búrka priniesla výrazné krupobitie

Dnes, krátko pred 15:00 sa začala v oblasti Prešova vytvárať búrka. Táto búrka sa začala následne rozvíjať a postupovať okolo mesta Prešov, kde priniesla aj výraznejšie prejavy.

Dnešný deň ide o prvé búrky, ktoré sú zaznamenávané na našom území a rozhodne nejde o slabšie búrky. Počas dnešného dňa už priniesli viac ako 100 bleskových výbojov.

Búrky sa tvoria vo vhodnom prostredí

Počas včerajšieho dňa cez naše územie postupoval studený front, za ktorým začal do našej oblasti prúdiť vlhký a chladnejší vzduch, ktorý priniesol na naše územie výraznejšiu dynamiku.

V chladnejšom vzduchu je výška izotermy (výška, kde je teplota na úrovni 0 °C) pomerne nízko a preto je v chladnejšom počasí bežné, že pri búrkach vypadávajú aj menšie krúpy, ktoré však môžu byť intenzívnejšie.

Krupobitie počas búrok zasypalo cesty

Búrka, ktorá sa vytvorila severne od Prešova sa začala presúvať smerom na východ do oblasti Vyšného Župova.

Pri svojom postupe táto búrka produkovala výraznejší dážď a dokonca aj krúpy. Takéto krúpy sa vyskytovali pri Prešove.

Búrka, ktorá vznikla pri Prešove sa aktuálne presúva východným Slovenskom a javí aj črty supercely. Či však ide o supercelu ešte nie je jasné a bude to potvrdené alebo vyvrátené neskôr na základe prejavov a vertikálnych rezov z radaru.

Krúpy, ktoré búrka prináša vytvorili súvislú vrstvu a niektoré cesty tak zasypala vrstva krúp, ktorých priemer dosahoval 1 cm. Fotografie nájdete v galérii.

Najnovšie správy