Okolím Viedne otriaslo najsilnejšie zemetrasenie za 20 rokov. Čakajú sa dotrasy

31.03.2021 o 21:01 - Peter Minárik
  • Článok

Pri Viedni došlo k zemetraseniu, ktorého magnituda bola 4.6. Ide o najsilnejšie zemetrasenie, aké bolo v Dolnom Rakúsku zaznamenané za uplynulých 20 rokov.

Okolím Viedne otriaslo najsilnejšie zemetrasenie za 20 rokov. Čakajú sa dotrasy

Východným Rakúskom otriaslo počas včerajšieho dňa pomerne silné zemetrasenie. Jeho magnitúda sa nachádzala vo Viedenskej kotline a intenzita zemetrasenia bola taká silná, že zemetrasenie bolo pocítené aj v Bratislave.

K udalosti došlo včera o 18:25. Epicentrum sa nachádzalo v Breitenau am Steinfeld, 3 km od Neunkirchenu. Táto lokalita patrí k najaktívnejším zónam zemetrasení v Rakúsku.

Padali knihy, praskali omietky

Zemetrasenie bolo cítiť vo veľkých častiach Rakúska. Otrasy boli silné predovšetkým v oblasti epicentra zemetrasenia. Ľudia zaznamenávali padanie kníh zo skríň, hojdanie lampami, či menšie poškodenia budov, predovšetkým omietok.

Otrasy cítili aj vo Viedni a to predovšetkým vo výškových budovách, ktoré vibrovali. Podobná situácia bola aj v Bratislave, kde ľudia taktiež cítili chvenie.

Zemetrasenia tohto rozsahu sa vyskytujú v Rakúsku každých 5 rokov i keď podobne silné zemetrasenie sa vyskytlo len pred približne 70 dnami, kedy v oblasti štajerského Ardningu namerali zemetrasenie o sile 4.5.

Mladá tektonická porucha

Región južnej Viedenskej panvy opakovane postihujú silné zemetrasenia. Najsilnejšie zemetrasenie v nedávnej minulosti vo východnom Rakúsku 16. apríla 1972 malo epicentrum neďaleko Seebensteinu a spôsobilo značné škody.

Dve staršie budovy sa zrútili v Guntramsdorfe a Schwarzau. V regióne sa zrútili početné komíny a rímsy, ktoré poškodili zaparkované autá a zablokovali spolkovú cestu pri Wiener Neustadt. V katedrále vo Wiener Neustadte spadli počas bohoslužby časti múru.

Viedenská panva je fosílna, geologicky mladá tektonická invázna panva a sedimentárna panva v oblasti švov medzi Alpami, Karpatmi a Panónskou nížinou. 

Príčinou aktivity zemetrasenia v južnej Viedenskej kotline je horizontálny posun pozdĺž zlomu údolia Mur-Mürz, ktorý má za následok, že východná časť kôry je tlačená na východ. 

Pozoruhodná hlboká porucha sa tiahne od Seebensteinu cez Wiener Neustadt, Ebreichsdorf a Schwadorf až po Marchegg. Na zlomových líniách tohto poruchového systému vedú kontinuálne rýchlosti posunu k vytvoreniu napätia, ktoré sa znova uvoľní zemetrasením.

Čakajú sa ďalšie dotrasy

Po zemetrasení takého rozsahu, aké sa vyskytlo včera sa s veľkou pravdepodobnosťou vyskytnú otrasy v nasledujúcich dňoch alebo týždňoch. Tieto obvykle časom klesajú na sile a frekvencii.

Najnovšie správy